DENTUROD Başkanı Şen: Uçak seferleri artırılmalı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

DENTUROD Başkanı Şen: Uçak seferleri artırılmalı

DENTUROD Başkanı Şen: Uçak seferleri artırılmalı

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, pandemi döneminde normalleşmeye geçiş sürecinden kentin beklentisini dile getirdi, “Uçak seferleri artırılmalı” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Mayıs 2021 Salı, 16:42

Denizli’nin ülke ihracatı açısından ilk 10, ithalat açısından da ilk 20 il arasında yer aldığını belirten Şen, gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülkemizin en gözde illerinden biri olduğunu, ülkeye büyük bir katma değer kattığını söyledi.

Sadece dünya UNESCO doğa ve kültür mirası listesinde olan Pamukkale’yi 2019 yılında 2 milyon 650 bin kişinin ziyaret ettiğine dikkat çeken Şen, “Bu ziyaretçi sayısı ile ülkemizde en çok ziyaret edilen Topkapı Sarayı ve Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen yer hüviyetindedir. Gerek sanayi, gerek turizm, gerekse ithalat ve ihracat rakamlarına bakarak Denizli ile rekabet içinde olan Kayseri, Gaziantep gibi illerin Anadolu’dan ticaretin merkezi İstanbul’a uçak ile ulaşım imkânı pandemi döneminden önce Denizli’nin en az 3 katı idi. Rekabet ettiğimiz bu illerin ayrıca aktarmalı olarak Ankara, İzmir, Antalya ve Avrupa ya uçak ile ulaşım imkânlarını da ilave ettiğimiz zaman Denizli ilinin en az 10 katı sayıya sahip uçak ile ulaşım imkanı mevcuttu” dedi.

Denizli’ye düzenli bir havayolu taşımacılığı olmadan bile bu kadar yerli ve yabancı ziyaretçi elde edilebildiğine dikkat çeken Şen, “Düzenli tarifeli seferler ile ziyaretçi sayısının daha da fazla artacağı aşikâr, uçak seferlerinin arttırılması Denizli ticaretine de ciddi katkı sağlayacaktır. İlimizde gittikçe daha çok gelişme kaydeden sağlık turizmi ve üçüncü yaş turizmi önümüzdeki yıllarda gelişimini ve sektörel büyümesini ulaşım imkânlarının gelişmesiyle daha da hızlı bir şekilde sürdürebilecektir. Sanayi, turizm, havayolu ilişkisi karşılıklı yarara dayanan ve karşılıklı bağımlılık derecesi çok yüksek olan bir eğilim içerisindedir. Bu sektörlerin de yenilik ve gelişmelere açık olması birbirleriyle olan bağlantısını güçlendirmektedir. İlimizin tüm sektörlerde özellikle sanayi, turizm ve sağlık alanında dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi ilimize düzenlenen sefer sayılarının pandemi döneminden sonra arttırılması ile daha hızlı ve mümkün olacaktır. Tüm Denizli’nin beklentisi, İstanbul-Denizli arası uçak sefer saatlerinin kullanıma uygun saatlerde belirlenmesi ve en az Gaziantep ve Kayseri gibi Denizli uçak sefer sayılarının arttırılmasıdır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı