REKLAMI GEÇ

Dünyayı dize getiren büyük Çanakkale Zaferi’nin 109’ncu yıldönümü

Dünyayı dize getiren büyük Çanakkale Zaferi’nin 109’ncu yıldönümü

Bugün, Türkiye için tarihin en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü. Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki orduların, işgal kuvvetlerini Çanakkale Boğazı’ndan geçirmeyerek, bir destan yazdı. Binlerce vatan evladının canı pahasına koruduğu şanlı zaferin 109’ncu yıldönümü kutlanıyor, şehitler anılıyor. Önemli güne ilişkin Denizli protokolünün mesajları şöyle:

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Mart 2024 Pazartesi, 07:55

Ömer Faruk Coşkun
Denizli Valisi

Bugün,
Kahraman Türk milletinin, Türk tarihine adını altın harflerle yazdırdığı, tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünü ve Şehitler Günü’nü idrak etmenin onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.
Çanakkale Zaferi, sonuçları itibariyle hiç kuşkusuz tarihin akışını ve her şeyden önemlisi Türk milletinin kaderini değiştiren çok önemli bir zaferdir.
Bu destan memleketin her köşesinden vatan aşkıyla bir araya gelerek Çanakkale’de buluşan, zor şartlarda savaşan, dönemin teknolojik olarak güçlü ve donanımlı işgal kuvvetlerine azim ve kararlılığıyla karşı koyan ve esaret altında yaşamaktansa ölmeyi göze alan bir milletin hafızalardan silinmeyecek direnişidir.
Değerli Hemşehrilerim,
Üzerinde yaşadığımız topraklar, vatan, bayrak ve millet sevgisiyle şahadet ve gazilik mertebesine yükselen, ismi bilinen veya bilinmeyen tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanıdır.
Milletimiz de bu şuurla, şehitlerimiz ve gazilerimize olan minnet duygusunu daima hissetmiş, bugünleri onlara borçlu olduğunu hiçbir zaman unutmamış, unutmayacaktır.
Millet olarak gelecek nesillere karşı en büyük sorumluluğumuz ise Çanakkale’deki direniş ve diriliş ruhunu diri tutarak hayatın her alanına yaymak, bu coğrafyada bir asır önce nelerin yaşandığını ve nasıl bir istiklal mücadelesinin yapıldığını atiye aktarmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; ebediyete irtihal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Osman Zolan
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, Türk ordusunun dünyanın en güçlü ordularına karşı inanç, azim ve kararlılıkla vermiş olduğu büyük mücadelenin eşsiz bir zaferle taçlandığını belirtti. Kahraman Türk askerlerinin inanç ve azmi ile Çanakkale’de 7 düvele karşı kazanılan tarihi zaferin, Kurtuluş Savaşı’na giden yolda en büyük güçlerden biri olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, “Çanakkale’de dönemin en modern ordularını dize getiren atalarımız destansı direnişi ile milli mücadele ruhuna da ilham kaynağı olmuştur. Çanakkale geçilmez’ sözünü tarihe kanlarıyla nakşeden kahraman şehitlerimiz Türk’ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Tarihin her döneminde aziz Türk milletinin vatanı ve bayrağı için canını feda etmekten kaçınmadığını işaret eden Başkan Zolan şunları kaydetti: “Tarihin akışını değiştiren Çanakkale destanının her satırında isimsiz kahramanlar ve insanlık onuru vardır. Bize düşen görev, kahraman ecdadımızdan ve bu topraklar için kanını, canını veren şehitlerimizden miras kalan vatanımıza birlik ve beraberlik içinde sahip çıkmaktır. Bu vesilelerle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, vatanı için gözünü kırpmadan canını veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Hüseyin İnamlık
Tavas Belediye Başkanı
Çanakkale Zaferimiz, tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk Milletimizin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi ve vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin destanıdır.
Milli mücadelenin ilk ateşinin yakıldığı Çanakkale Zaferiyle milletimiz; vatan sevgisini, cesaretini, azmini, kahramanlığını ortaya koymuştur.
Her bir köşesinde ayrı bir kahramanlık hikâyesi bulunan, vatanı ve istiklali için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Türk milletimiz, tarih boyunca gurur kaynağımız olan büyük zaferlere imza atmış, canı pahasına verdiği mücadelelerle başka milletlere de emsal olmuştur.
Bugün, bizlere düşen en büyük görev ise atalarımızın bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkmak, Çanakkale ruhunu, heyecanını ve kararlılığını her zaman yaşatmaktır.
Bu vesileyle, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Yücel Güngör
AK Parti Denizli İl Başkanı
“Tüm dünyaya Çanakkale geçilmez dedirten o büyük kahramanları rahmetle yad ediyorum. Onlar hiç dönmeyi düşünmediler. Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, mekânlarını cennet eylesin. Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin asli kimliğini bulduğu, üzerine serpilen ölü toprağını kaldırdığı, küllerinden yeniden doğduğu bir dönüm noktasıdır. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen dönemin en modern ordularını dize getiren kahramanlarımız Çanakkale’de yazdığı destanla, İstiklal Harbi’mizi zafere ulaştıracak inancı, iradeyi ve direniş ruhunu da kuşanmıştır. Çanakkale’yi milletimizin bu topraklarda var olmak için verdiği en zorlu, en kutlu mücadelelerden biri olarak görüyorum. Üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin 109 sene önce burada yazılan o büyük destanı daima gururla hatırlayacağız. 18 Mart Şehitler Günü’nde Anafartalar Komutanı ve Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün komutanları, kahraman Mehmetçikleri, şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı