Güzelpınarlı köylülerin taş ocağı isyanı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Güzelpınarlı köylülerin taş ocağı isyanı

Güzelpınarlı köylülerin taş ocağı isyanı

Pamkukkale’nin Güzelpınar Mahallesi’nde vatandaşlar karşı çıktıkları taş ocağının faaliyetini sürdürdüğünü öğrenince ocağı bastı, çalışmaları durdurmak istedi. Jandarma köylülerin ocağa girmesine izin vermedi. Ocak iki saatliğine kapatıldı. Köylüler buradaki eylemlerinin ardından Denizli Valiliğine geldi, Vali Ali Fuat Atik ile görüşmek istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Mayıs 2021 Pazartesi, 14:12

Pamukkale’ye bağlı Güzelpınar Mahallesi’nde açılan taş ocağı köylüleri isyan ettirdi. ÇED gereksiz raporu verilerek askı süresi sona ermeden faaliyetine başlayan taş ocağını durdurmak isteyen Güzelpınarlılar toplanarak ocağı basmak istedi. Kadın ve çocukların da katıldığı eylemde yaklaşık 200 köylü taş ocağının faaliyetini durdurmasını istedi. Jandarma taş ocağına giden yolu kapatarak araç geçişine izin vermedi. Bunun üzerine köylüler ellerinde sopalarla araziden yürüyerek taş ocağının bulunduğu bölgeye ulaştı. Burada kurulan jandarma barikatı nedeniyle köylülerin ocağın içine giremedi.

KÖYLÜLER İLE JANDARMA ARASINDA GERGİNLİK
Jandarma talimat aldıklarını belirterek köylüleri taş ocağının bulunduğu bölgeye geçirmedi. Köylülerin konuşmalarını kayıt altına alan jandarma görevlisi sık sık savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Bazı köylüler barikatı geçmek istedi. Alkışlarla süren protesto sırasında özellikle kadınlar taş ocağına ulaşmak için büyük çaba sarf etti. Köylüler valinin bölgeye gelmesini istedi.

“GELİP TARLALARIN HALİNİ GÖRSÜNLER”
Muhtar Ergun Gürsoy, “Bizlere haber vermeden yangından mal kaçırır gibi orduyu toplayıp gelmişler sanki İsrail-Filistin savaşı var burada. Büyüklerimiz gelsinler görsünler tarladaki kekiklerin durumunu. Ben bunu yarın gelen tüccara nasıl satacağım. Kekiklerimiz toz içinde. Biz taş ocağı istemiyoruz. Rızkımızı kimseye vermeyeceğiz. Zenginlere peşkeş çekilmesin” dedi.
Köylü kadınlar ise, “Bu vatandaşın rızkıyla oynadılar Allah da onların rızkıyla oynasın. Bu işi imzalayanlar gelsin. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da sesleniyorum. Biz 18 sene arkasında durduk, o bizim arkamızda durmuyor” diye konuştu.

TESİS İKİ SAATLİĞİNE KAPATILDI
Jandarma taş ocağının yasal olduğunu, faaliyeti için gerekli izinleri bulunduğunu belirterek köylülerin dağılmasını istedi. Güzelpınar muhtarı Ergün Gürsoy ve beraberindeki köylüler ise ocağın faaliyetlerine son vermeden gitmeyeceklerini söyledi. Köylüler taş ocağı için kendilerine bilgi verilmediğini, ocak faaliyetleri yüzünden ürünlerinin zarar gördüğünü söyledi. Jandarma ile sık sık tartışan köylüler taş ocağı kapatılmadan dağılmayacaklarını söyledi. Jandarma köylülerin isteği üzerine ocağı iki saatliğine kapattı.

GÜZELPINARLILAR SOLUĞU VALİLİKTE ALDI
Taş ocağında sonuç alamayan Güzelpınarlılar, yaklaşık 100 kişilik grup ile Denizli Valiliği’ne geldi. Burada Vali Atik ile görüşmek isteyen köylülere Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan da destek verdi.

Valilik önündeki bekleyişlerini sürdüren köylüler, kent dışında olduğu öğrenilen Vali Atik’in kendileri ile görüşmesini bekliyor.

OTOBANA MUCUR ÜRETECEK
Dünyanın kekik merkezi olan bölgede kurulan taş ocağı yeni yapılan Aydın-Denizli otobanı için mucur üretecek. Otobana yakınlığı nedeniyle maden sahası olarak seçilen bölgede Türkiye’nin kekik üretiminin yüzde 90’ı gerçekleştiriliyor. Üreticiler madenden kaynaklı tozun ormanların yanı sıra bölgede kekik tarlalarına da büyük zarar verdiğini ifade ediyor.

Yorumlar

Mehmet Demirağ   -  Bağlantı 31 Mayıs 2021, 21:52

Benim tarlamın içinden yol geçince sen sormadan geçiyorsun ya.Devlete ait araziyi sahiplenmek ne demek bu işler eylemler yanlış.Hasankeyf gibi bir tarihi yer baraj suları altında kaldı,kamunun yararı neyi gerektiriyorsa o yapılır.

soru yorum   -  Bağlantı 31 Mayıs 2021, 15:23

Hakkını aramak, toprağını korumak suç değildir, doğa katliamı yapmak ve yapana destek olmak kim yaparsa yapsın ANAYASAL SUÇTUR.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı