REKLAMI GEÇ

Hıfzıssıhha Meclisi’nden korona kararları: Ayakta yolcu yasak

Hıfzıssıhha Meclisi’nden korona kararları: Ayakta yolcu yasak

Denizli Hıfzıssıhha Meclisi, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda koronavirüs özel gündemiyle toplandı. Şehir içi ve dışı yolcu taşımacılığında ayakta yolcu yasaklandı, kafe, restoran ve eğlence mekanlarında müzik yayını 24.00 ile sınırlandırıldı. Maske takma zorunluluğu ise devam ediyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Eylül 2020 Salı, 18:48

Denizli Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında, koronavirüs önlemleri özel gündemiyle toplandı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ele alındığı toplantıdan önemli kararlar çıktı.

İşte o kararlar:

* Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmiş olup, İlimizde 11.05.2020 tarihli 26 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararlarında yer alan maske takma zorunluluğu kararı devam edecek.

* Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği İlçe Kaymakamlıkları ve Belediyeler tarafından tespit edilerek ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabelanın herkesin görebileceği şekilde asılmasına ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerlerin fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek.

* Restoran, kafe gibi tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. İlçe kaymakamlarının koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler tarafından bu konuda gerekli tüm tedbirler alınacak.

* Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda kaymakamlarca gerekli hassasiyetin gösterilmesine karar verildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı