REKLAMI GEÇ

Sol Parti İl Başkanı Çoban’dan gözaltı tepkisi: Geçmiş paylaşımları didik didik tarıyorlar

Sol Parti İl Başkanı Çoban’dan gözaltı tepkisi: Geçmiş paylaşımları didik didik tarıyorlar

Denizli’de son hafta içinde yapılan gözaltılarla ilgili Sol Parti İl Başkanı Orhun Çoban tepki gösterdi. Parti üyesi Ercan Çelik’in bir yıl önceki Mahir Çayan paylaşımı nedeniyle gözaltına alındığını belirten Çoban, “Sosyal medya hesaplarını üç yıl öncesine, beş yıl öncesine kadar didik didik arayarak, oralardan suç yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Ağustos 2020 Salı, 12:49

Denizli Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘sosyal medyada terör propagandası yapmak’ savıyla yapılan operasyonlarla ilgili Sol Parti İl Başkanı Orhun Çoban konuştu.

Evrensel Gazetesi’nden Hilmi Minyat’ın “Denizli’de 4 kişiye sosyal medya gözaltısı: Kör, sağır, dilsiz bir toplum istiyorlar” başlıklı haberine görüş bildiren Çoban, parti üyesi Ercan Çelik’in de bu yönde gözaltına alındığını söyledi.

Sol Partili Ercan Çelik’in gözaltına alınmasına ilişkin konuşan Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban “Geçtiğimiz hafta Ercan Çelik arkadaşımız gözaltına alındı, 2 hafta önce de Fevzi Koru arkadaşımız gözaltına alınmıştı. İnsanların sosyal medya hesaplarını üç yıl öncesine, beş yıl öncesine kadar, didik didik arayarak oralardan suç yaratmaya çalışmak, buradan gözaltı operasyonları çıkarmak, AKP iktidarının düşünceden, düşüncenin ifade edilmesinden, insanların görüşlerini açık etmesinden ne kadar korktuğunun bir göstergesidir” dedi.

Gözaltı operasyonlarının sabah saatlerinde yapılıyor olmasının da iktidarın yaşadığı korkuyu insanlarda yaratma çabası olduğunu ifade eden Çoban şöyle devam etti: “Ercan arkadaşımızın 1 yıl önce paylaştığı, ’68 devrimci hareketinin önderlerinden Mahir Çayan fotoğrafından suç unsuru yaratmak istemişlerdir. Sol Partinin mücadele tarihi de bugünkü adresi de bellidir. Geçmişte baskılara, siyasi yasaklara karşı nasıl mücadele verdiysek bugün de mücadele çizgimiz aynı cesaretle sürmektedir.”

Son olarak baskı ve yıldırma politikalarına karşı mücadelenin süreceğinin altını çizen Çoban: “Sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ne bizi bir adım geriye düşürebilir ne de cesaretimizde en ufak bir kırılma yaratabilir. Bu tür baskı ve yıldırma politikalarına karşı mücadelemiz tarihten aldığımız güçle, aynı kararlılıkla sürecektir” diye konuştu.

Haberde, gözaltına alınan isimlerden HDP’li Musa Aydın’ın da benzer yolla gözaltına alındığı aktarıldı. Aydın şunları söyledi:
“Benim önüme hatırlamadığım bir paylaşımı getirdiler. KCK ile ilişkilendirmek istediler. Emniyette de üniversitede çocuk okutan, ticaretle uğraşan bir insan olduğumu her türlü şiddet eylemine karşı olduğumu belirttim. Bombalarla, silahlarla sorunların çözülemeyeceğini barıştan, şiddetsiz çözümden yana olduğumu ifade ettim.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı