Vali Atik’ten İnsan Hakları Günü mesajı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Vali Atik’ten İnsan Hakları Günü mesajı

Vali Atik’ten İnsan Hakları Günü mesajı

Vali Ali Fuat Atik, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Aralık 2021 Cuma, 11:33

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm insanların yalnızca insan olmasından dolayı hak ve özgürlük açısından eşit olarak doğduğu ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğu anlayışına dayandığını belirten Vali Atik, aynı zamanda insan hakları bilincinin tüm dünyada güvence altına alınarak geliştirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Vali Atik, “İnsanlar farklı ırklardan ve kültürlerden gelebilir, farklı değerlere sahip olabilirler. Bunun sonucu olarak ülkeler ve toplumlar elbette birbirinden farklı olacaktır. Bütün farklılıklara rağmen, insanlığın ortak paydası, bireylerin doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlüklerdir. Bu, onurlu bir yaşamın gereği ve en temel şartıdır.

Bu çerçevede, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ruhuna uygun şekilde, tarihimizden ve kadim değerlerimizden ilham alarak Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden birisi olan “Yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü” diyerek insanı sevmenin koşulsuzluğunu dile getiren, bir maneviyat tebaasına sahip bir kültürün parçası olan bizler; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk onaylayan ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuş ülkeler arasındayız.

Daima sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görme ve bu değerleri ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde geleceğe taşıma kararlılığı içinde olacağız.

İnsan olmanın verdiği mesuliyetle dünyanın bütün feryatlarını duymak sorumluluğu içerisindeyiz. Her insanın mutlu ve huzurlu bir hayatı hak ettiği inancıyla, ötekinin acısını yüreğimizde hissedebilmeliyiz. Tüm insanlığın iş birliği içinde olduğu dünyanın her köşesinde, istisnasız bütün insanların, haklarının korunduğu ve insan olmanın onuruna yakışan bir biçimde hayat sürdüğü, haklarımızı eşit ve adaletli bir biçimde kullanabildiğimiz bir dünya umuduyla, yaratılmışların en şereflisi, kâinatın hülasası” olan tüm insanların, Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, insan haklarına saygı temelinde huzurlu bir gelecek diliyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı