Çivrilli Sebahat Tanışman, yarattığı marka ile Türkiye’nin yöresel ürün pazarının lideri oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çivrilli Sebahat Tanışman, yarattığı marka ile Türkiye’nin yöresel ürün pazarının lideri oldu

Çivrilli Sebahat Tanışman, yarattığı marka ile Türkiye’nin yöresel ürün pazarının lideri oldu

Instagram kullanıcıları belki de onu yakından tanıyor… Sebahat Tanışman, Çivril’de kendi toprağında yetişen ürünleri, babaannesinin tarifleriyle pişirerek Instagram’da satmaya başlayarak geleneksel köy ürünleri pazarına giriş yaptı. Şimdi ise ödüllü bir girişimci ama en büyük özelliği Çivrilli kadınların hayatını değiştirmiş olması…

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Mart 2020 Cumartesi, 13:29

Instagram kullanıcılarının ‘Seboş’ diye tanıdığı iki çocuk annesi 33 yaşındaki Sebahat Tanışman, Çivrilli bir çiftçi kızı… 2014 yılında, bahçesinde yetiştirdikleri kirazları reçel yapıp satma hayaliyle başladığı macerasında, zeka ve azimle bir marka yarattı, birçok kadına da örnek oldu.

MARKA YARATTI, LİDER OLDU
80 yaşındaki babaannesinin tarifi reçel yapıp, internet üzerinden satmak üzere yola çıkan Sebahat Tanışman, arz-talep dengesini iyi okuyup, kısa sürede, katkısız ve doğal ürünleri ile Türkiye pazarının lideri konumuna ulaşan ‘Seboş’un Geleneksel Köy Ürünleri’ markasını yarattı.

ÜRÜN YELPAZESİ GENİŞ
Özellikle büyük kentlerde yaşayanların doğal ürünlere ulaşmaktaki güçlüğünü fark eden Tanışman, kirazla yola çıktı ama tarhanadan, geleneksel turşuya, kahvaltılık sostan, domates salçasına, alıç sirkesinden sebzeli erişteye kadar geniş bir ürün yelpazesi oluşturdu.

INSTAGRAM SAYESİNDE TANINDI
Ürünleri mevsiminde işleyip internet üzerinden satan Tanışman’ın son yılların popüler uygulaması Instagram’ı da verimli kullanmasıyla ürünleri tüm Türkiye’de tanınan daha da ötesi talep edilen bir hale geldi.

ADI KONMAMIŞ BİR KADIN KOOPERATİFİ
Sebahat Tanışman, babaannesinin tariflerini küçük miktarlarda yaparak çıktığı yolda, daha fazla üretmek zorunda kalınca da ilk önce komşularına yöneldi. Adı konmasa da bir kadın kooperatifi gibi çalışan Seboş, şimdi Çivrilli kadınlarla birlikte doğal ürünler üretip tüm Türkiye’ye gönderiyor.

ÇİVRİLLİLER SEBOŞ İÇİN ÜRETİYOR
Tanışman, sadece ürünlerin hazırlanması değil, temini konusunda da Çivrillilerin kaderini de değiştirdi; Çivrilli üreticinin ilk müşterisi Sebahat Tanışman oldu. İşleyeceği ürünlerin çoğunu Çivirilli çiftçilerden temin eden genç girişimci, tarıma da yön verdi. Şimdi Çivril’de tarlasındaki ürünü sadece Seboş için üreten çiftçiler bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN İNCİSİ SEÇİLDİ
Tonlarca ürünü işleyip doğal mamullere dönüştürerek internette kurduğu mağazada satan Sebahat Tanışman, Kral Müzik tarafından her yıl düzenlenen ‘Türkiye’nin İncileri’ ödül töreninde bu yıl ilk kez verilen ‘Yılın en iyi geleneksel köy ürünleri ödülünü’ aldı.

ÇİFTÇİ KIZI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM
Türkiye’de tanınan, başarıdan başarıya koşan Sebahat Tanışman, çiftçi kızı olduğu için kendini hep şanslı hissettiğini söyledi. “Bu yola, 2014 yılında, Denizli’nin bir köyünde, bir tencere beyaz kiraz reçeli ve 80 yaşındaki babaannem ile çıktım” diyen Tanışman, “Bir çiftçi kızı olduğum içinde kendimi hep şanslı hissederim. Aslında dedelerimiz, ninelerimiz aile büyüklerimiz bizlere birçok şey öğretti. Öyle ki büyüklerimizle birlikte Denizli’nin bereketli topraklarına ekilen her tohumun, her fidenin nasıl yetiştirildiğini, filizlendiğini, sulandığını toplandığını bilerek büyüdük, anne olduk. Onların en doğal hallerini yerinde tüketebilmek aslında günümüz şartlarına bakıldığında bulunmaz velinimetti, hep şükür ettik” dedi.

BİZ NE YİYORSAK, AYNISINI SATIYORUZ
Doğal ürünlere olan ilginin annelerde daha fazla olduğunu belirten Tanışman şunları söyledi:
“Doğal yaşama uzak, memleketlerine uzak, büyük şehirlerde bu şekilde imkanı olmayanların bu tatlara özlemi, memleket özlemi gibidir. Hele ki, bir de anne olduktan sonra çocuklarını tamamen doğal gıdalarla besleme isteklerini çok iyi anlıyorum. İnsan sağlığı her şeyden önce gelir, biz köyümüzde sofralarımızda ne tüketiyorsak müşterilerimize de aynılarını gönderiyoruz.
Amacım, her çocuğun yiyebileceği kadar doğal, katkısız, mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri kullanarak en hijyenik şartlar sağlanarak yapılmış, tamamen geleneksel yöntemler ile hazırladığımız ürünleri insanlara ulaşıyor.

BİRLİKTE ÜRETİYOR, KALKINIYORUZ
Ayrıca bu vesile ile de köy kadınlarının çalışıp üretmesi ve kalkınmaları adına da bir çok kadına iş imkanı sağlamakla birlikte girişimci kadınlarımıza da örnek teşkil etmekten mutluluk duyuyoruz.”

EŞİ DESTEK OLUYOR

Sebahat Tanışman’ın başarısının ardındaki en önemli isimlerden biri de eşi Rasim Tanışman… Sebahat Tanışman, eşinin başlangıçtan bu yana en büyük destekçisi ve yardımcısı olduğunu belirterek, “Onunla birlikte başardık. Desteğini her zaman yanımda hissetmek bana güç verdi” dedi.

Sabahat Tanışman kimdir?
1987 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğan Evli ve iki çocuk annesi Sebahat Tanışman, 2014 yılından bu yana, ürettiği köy ürünlerini instagramdaki sebosun_gelenekselkoyurunleri sayfasından ve sebostan.com isimli internet sitesinden satıyor.

Yorumlar

Bayram. Tokkal   -  Bağlantı 8 Mart 2020, 22:44

Gurur duydum ilçemizin üretim ile anılması bunuda bir bayan tarafından yapılması inanın beni çok mutlu etti, yüreğine sağlık Sebahat kardeşim ,Allah yolunu açık etsin…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı