Feridun Alpat hayatını kaybetti - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Feridun Alpat hayatını kaybetti

Feridun Alpat hayatını kaybetti

Denizli sanayisinin önemli ismi, kentin ilk mimarı Feridun Alpat hayatını kaybetti. 88 yaşında hayata gözlerini yuman Feridun Alpat 20 yılı aşkın Denizli Sanayi Odası Başkanlığı’nın yanı sıra, Belediye Başkanı Turhan Bahadır döneminde Fen İşleri Müdürlüğü görevini de üstlenmişti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Şubat 2019 Pazartesi, 20:04

Denizli sanayisi öksüz kaldı. 20 yılı aşkın süre Denizli Sanayi Odası Başkanlığı yapan Mimar Feridun Alpat hayatını kaybetti.

1931 doğumlu olan Feridun Alpat, Denizli’nin ilk mimarı olarak 1954 yılında mezun oldu ve kente döndü.

Denizli’nin ilk mimarı olması nedeniyle önemli çalışmalarda imzası bulunan Feridun Alpat, belediye Başkanı Turhan Bahadır döneminde Fen İşleri Müdürlüğü yaptı, kentin gelişiminde önemli izler bıraktı.

Daha sonra sanayiye atılan ve işadamı kimliği ile ön plana çıkan Feridun Alpat, Denizli Sanayi Odası’nda 20 yıl başkanlık görevi yaptı.

ANKARA’DA TEDAVİ GÖRÜYORDU
88 yaşındaki Feridun Alpat, yaşlılığa bağlı olarak rahatsızlıklar yaşamaya başladı. Felç geçiren, Alzheimer hastalığının da ileri seviyelerinde olan Feridun Alpat, tedavisinin devam etmesi için Ankara’ya, kızının evine yerleşti.

Burada bir süredir tedavi altında tutulan Feridun Alpat, bugün saat 16.30 sıralarında hayatını kaybetti.

Evli ve 3 çocuk babası olan Feridun Alpat’ın oğlu Uğur Alpat’ın Dominik Cumhuriyeti’nde olduğu ve haberi alarak Türkiye’ye dönüş için yola çıktığı öğrenildi.

Alpat’ın perşembe günü toprağa verilmesi bekleniyor.

FERİDUN ALPAT KİMDİR?
1931 Denizli doğumlu, 1955 yılında Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde Kontrol Mühendisliği ve Denizli Belediyesi’nde Fen ve İmar İşleri Müdürlüğü yaptı.

1959 yılından itibaren serbest mimarlık, mühendislik ve müteahhitlik yaptı. Pek çok resmi ve özel bina, 2 adet küçük sanayi sitesi, çok sayıda sanayi tesisi ile bir adet Organize Sanayi Bölgesi inşa etti.

Ticaret Odası, Sanayi Odası, Parti İl Başkanlığı, Belediye Meclisi Grup Başkanlığı, TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Genel Kurul Başkanlığı, RCD, İKV, PETKİM, UMAT, Denizlispor, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Vakfı Yönetim Kurulu Üyelikleri, OSB Başkanlığı, Atatürk Anıtı Yaptırma Derneği Başkanlığı yaptı.

Denizli Sanayi Odası’nda
28.11.1975-07.05.2013 tarihleri arasında meclis üyeliği,
29.11.1978 ile 27.11.1989 tarihleri arasında yönetim kurulu başkanlığı
23.11.1989 ile 19.03.1992 tarihleri arasında meclis başkanlığı
20.03.1992 ile 11.12.1995 tarihleri arasında tekrar yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

Feridun Alpat’ın bir oğlu, 2 kızı ve 5 torunum vardır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı