REKLAMI GEÇ

Denizli’de maden şirketinin 2 çalışanını darp ettiği ileri sürülen 75 yaşındaki kadına mahkemeden para cezası

Denizli’de maden şirketinin 2 çalışanını darp ettiği ileri sürülen 75 yaşındaki kadına mahkemeden para cezası

Denizli’nin Tavas ilçesindeki maden sahasında, maden şirketinin 2 çalışanını darp ettiği suçlamasıyla yargılanan 75 yaşındaki kadın 4.480 TL para cezasına çarptırıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Mayıs 2024 Salı, 17:13

Tavas Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın 3. duruşmasına sanık Haticee Kocalar ve avukatları ile yakınları katıldı.

Mahkemede savunma yapan Kocalar, kimseyi yaralamadığını belirterek, “Karşı taraf tarlama gelerek kazmaya çalıştılar. Ben de toprağımı korumak adına tarlamı kazdırmayacağımı söyledim. Aramızda sadece sözlü bir tartışma geçti ben kimseyi darp etmedim. Beraatımı talep ediyorum.” dedi.

Kocaların avukatı Hasan Ozan Orpak ise, Kocalar’ın atalarından kalan ve 8 çocuğunu büyüttüğü tarlanın hukuksuzca acele kamulaştırmaya konu edilerek işgal edilmeye çalışıldığını, müvekkilinin ise tarlasına girmeye çalışanlara karşı tarlasını koruduğunu savundu.

Olayla ilgili delillerin yetersiz olduğunu belirten Orpak, 75 yaşındaki Kocalar’ın 2 kişiyi darp etmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu belirterek, beraatini talep etti.

Mahkeme, Kocalar’a silahla kesten yaralama suçundan toplam 4.480 TL para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

-“Toprağımı koruduğum için onurluyum”

Duruşma çıkışı gazetecilere açıklama yapan Hatice Kocalar, “Toprağını, namusunu korumak suç sayılmaz. Onlar ağaç katliamcısı, toprak tecavüzcüsü. Ben şehit torunuyum. Benim dedem Ali Çavuş, toprağını korurken Çanakkale’de şehit olmuş. Ben du burada toprağımı koruyorum. Ben eğitim görmedim öğüt gördüm. Yürüye yürüye koca dağlar yol olur, korumazsan yeşil ova çöl olur. At ölür meydan kaldır, yiğit ölür şanı kalır. Toprağımı koruduğum için benim şanım kalsın. Kepçelerçe çinemek istediler korkmadım yılmadım. Para tekliği ettiler almadım. Korkutmak istediler korkmadım. Benim alnım açık başım dik. Ben Cumhuriyet kadınıyım, Atatürk kadınıyım milliyetçiyim. Toprağımı koruduğum için onurluyum.” dedi.

Avukat Hasan Ozan Orpak Orpak ise, “Hatice teyzem silahla adam yaralamadan adli para cezasına çarptırıldı. Türk Milleti adına karar veren mahkeme tarafından haksız yere cezalandırıldı. Eğer parayı ödeyemezse sözde hapse girecek. Bir hukukçu olarak ben şu aşamada utandım. Bu karar itiraz edeceğiz. Türkiye’deki bağımsız yargıya sonuna kadar güveniyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne kadar gideceğiz.” diye konuştu.

-Davanın geçmişi

Avdan Mahallesinde yapılan maden sahasında, Temmuz 2022’de acele kamulaştırma kararı alınan tarlalarda çalışma yapan maden şirketi çalışanı Eyüp Başkaya ile Özcan Turan, çalışma sırasında Kocalar’ın gelerek işlemi durdurmaya çalıştığını, kendilerini kovduğunu ve sorasında kendilerini darp ettiğini belirterek suç duyurusunda bulunmuştu.

Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelinin silahla kasten yaralama suçundan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep edilmişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı