Özer: Denizli'de istihdam yüzde 4.41 arttı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Özer: Denizli’de istihdam yüzde 4.41 arttı

Özer: Denizli’de istihdam yüzde 4.41 arttı

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, odanın şubat ayı meclis toplantısında siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Sektörlerin içinde bulunduğu sorunları ve çözüm aşamasında uygulanan yöntemleri de anlatan Özer, istihdam rakamlarını da değerlendirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Şubat 2016 Cuma, 09:16

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası 2016 yılı şubat ayı meclis toplantısında ekonomik ve siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Özer, küresel ekonomideki durgunluğun devam ettiğini, bu nedenle de 2016 yılının ilk çeyreğinde dünya ekonomisinde önemli bir hareket beklenmediğini belirterek, küresel ekonomideki durgunluk ve jeopolitik risklere rağmen Türkiye ekonomisinde sınırlı da olsa iyileşmenin devam ettiğini söyledi.

“CARİ AÇIKTA ÖNEMLİ İYİLEŞMELER OLDU”
2015 yılında cari açıkta önemli ölçüde iyileşme olduğunu vurgulayan Özer, “2015 yılı sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5, imalat sanayi yıllık üretim artışı yüzde 4,4 ve ara malları üretimi yıllık yüzde 2,8 artmıştır. Bu artışlar Türkiye’nin sorunlarını doğrudan çözecek ölçüde olmasa da içinde bulunulan sosyo-ekonomik konjonktürde yine de olumlu bir gösterge olarak değerlendirilmelidir. Finansmanında olumsuzluklar yaşansa da cari açığın düşmesi olumlu bir göstergedir” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜNDEKİ SIKINTILAR
Turizm sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıların aşılmasına dönük olarak bazı önlemler alındığını hatırlatan Özer, “Turist getiren uçaklar için verilen destekler artırılmıştır. 700 bin dolar ve üzeri döviz kazancı sağlayan turizm firmalarının ihracatçı sayılması ve Eximbank kredilerinden yararlandırılma esası getirilmiştir. Kredi borçları için yapılandırma imkanı sağlanacağı açıklanmıştır. Bu desteklerin önemli olacağı açıktır” diye konuştu.

denizli-dto-meclis-toplantisi

ET FİYATLARINDA TAVAN UYGULAMASI
Et fiyatlarına uygulanan tavan fiyat ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özer, “Ancak talebe göre arzdaki yetersizlik nedeniyle tavan fiyat uygulamasının olumsuz sonuçlanma riski vardır. Çözüm, arzın artırılmasında yatmaktadır. Tavan değil taban fiyat sektörün geleceği için önemlidir. Bu da üretici desteğine dayandırılmalıdır” dedi.

KIDEM TAZMİNATLARI KONUSU
Özer, kıdem tazminatı fonunun tekrar gündeme getirilmesinin de önemli olduğunu belirterek, “Daha önce de belirttiğimiz gibi kıdem tazminatı fonu kurulmasını destekliyoruz. Çünkü işçilerin çok azı kıdem tazminatından yararlanabilmektedir. Bireysel sigortalar için yapılan yüzde 25 oranında destek kıdem tazminatı için de verildiği takdirde sosyal barış da güçlendirecektir. Bu uygulama, ülkemizin en önemli makro sorunu olan düşük tasarruf oranını artıracak ayrıca iş hayatına orta ve uzun vadede emek piyasalarının esnekleşmesinde büyük yarar sağlayacaktır” diye konuştu.

İSTİHDAM RAKAMLARI
Denizli’de 2015 yılı Kasım ayı sonu itibariyle 4/a kapsamında kayıtlı istihdamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.41 oranında artarak 199 bin 571 kişi olarak kayıt altına alındığını söyleyen Özer, “2015 yılında teşvik alan yatırım tutarı, Türkiye genelinde 64 Milyar 349 milyon TL’den 103 Milyar 59 milyon TL’ye çıkarken, ilimizdeki teşvik alan yatırımlar aynı dönemde 809 milyon TL’den 1 Milyar 49 milyon TL’ye yükselmiştir. 2015 Ocak ayında odamıza 157 firma kaydını yaptırmış, 72 firma da kaydını sildirmiştir. 2016 Ocak ayı sonu itibariyle odamıza 11 bin 943’ü faal, 3 bin 406’sı askıda olmak üzere toplam 15 bin 349 kayıtlı üye bulunmaktadır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı