REKLAMI GEÇ

Kocasakal’a 40 başkanlı müdafa

Kocasakal’a 40 başkanlı müdafa

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 21 avukat hakkında, staj yapan başörtülü bir avukatın dersten çıkarılması nedeniyle açılan davanın ilk duruşmasına aralarında Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan’ın da bulunduğu 40’a yakın baro başkanı sanık avukatı sıfatıyla katıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Mart 2015 Çarşamba, 13:24

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 21 avukat hakkında, staj yapan başörtülü bir avukatın dersten çıkarılması, hakkında işlem yapılması ve avukatlık kanununa aykırı davranılarak mağdur edilmesi iddialarıyla “görevi kötüye kullanmak” suçundan 6 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

MAZLUMDER tarafından yapılan suç duyurusu üzerine açılan davanın ilk duruşması İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Kocasakal ve yönetim kurulu arkadaşlarını Türkiye’nin farklı kentlerinden İstanbul’a giden 40’a yakın baro başkanı sanık avukatı olarak duruşmaya katılıp savundu.

Türkiye Barolar Birliği çalışmalarının yanı sıra avukatlık yasası ve hukuksal düzenlemeler konusundaki tüm çalışmalar ve etkinliklerde ön saflarda yer alan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan da sanık avukatları arasındaydı.

İlhan, geçmişe dönük incelemelerde mağdur edildiği öne sürülen avukatın staj dönemini normal yasal sürecinde tamamlayıp daha sonra da meslek hayatına atıldığının altını çizerken, “Bu nedenle elimizdeki belgelerle Sayın Kocasakal ve arkadaşlarımızın her herhangi bir ihmali, görevi kötüye kullandığı gibi iddialar asla gerçeği yansıtmamaktadır. Biz dava talebinde bulunanların olayı siyasileştirme gayreti içinde olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca davaya bakan hakimin, benzer konularda daha önce yayınlanmış makalelerini gerekçe göstererek bu davada tarafsız kalamayacağı düşüncesiyle değiştirilmesi talebinde bulunduk” dedi.

Sanık avukatlarının hakim değişikliği talebi üzerine duruşmaya ara verildi. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, bir üst mahkemeye sanık avukatların talebiyle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasına kararı verdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı