REKLAMI GEÇ

TÜRKİYE YİNE O HAKİMİ KONUŞUYOR

TÜRKİYE YİNE O HAKİMİ KONUŞUYOR

Denizli Gezi Davası’nda manifestoyu anımsatan kararı ile dikkati çeken Hakim Haki Öncü, yine Türkiye’nin konuştuğu bir karara imza attı. F.D. isimli BİR kişi, bir askeri birliğin komutanının odasında çektiği Beşiktaş flamaları ve bayrağı videosunu sosyal medyada paylaştı. Komutan, yargı yoluyla videoya erişimi engelletti. Aynı işi bu kez karara itiraz etti. İtiraza bakan 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Hakimi Haki Öncü, “Kara kartal özgürlüğün sembolüdür” diyerek, F.D’nin itirazını reddetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ocak 2015 Pazartesi, 10:58

Denizli Gezi Davası 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, Hakim Haki Öncü, 9 sanığın beraatiyle sonuçlanan davayla ilgili kararında sanıkların demokratik haklarını kullandığını vurgulamış, demokrasinin tanımından ileri demokrasinin nasıl algılanması gerektiğine, Erdal Eren’den Muhsin Yazıcıoğlu’na, Sebahattin Ali’den Nazım Hikmet’e ve Ahmet Kaya’dan Berkin Elvan’a örnekler vermişti.

Denizli Gezi Davası’ndaki verdiği karar Türkiye genelinde konuşulan Hakim Haki Öncü, yine çok konuşulacak bir karara imza attı. Milliyet Gazetesi’nin haberine göre; Türk futbol tarihinin ilginç taraftarlık davalarından biri Denizli’de yaşandı. F.D., Ekim 2013’te bir askeri birliğin komutanının odasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’yle ilgili bayrak ve flamalar ile kartal heykelinin videosunu çekerek sosyal paylaşım sitelerinde yayınladı.

MAHKEME KARARIYLA VİDEOYA ERİŞİM ENGELLENDİ
Askeri birlikteki oda için “Komutan odası mı çiftlik mi?” ve “Burası BJK kulüp binası mı?” şeklinde yorumlar yapan vatandaşın videoları Youtube ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde dolaşınca, videosu çekilen komutan Denizli 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Videoyu ve yayınlayan kişiyi mahkemeye şikâyet eden komutanın isteği üzerine mahkeme videolara erişimin engellenmesi yönünde karar verdi. Fakat, Nisan 2014’te videoyu yayınlayan F.D., Denizli Adliyesi’ne giderek karara itiraz etti.

KARA KARTAL ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOLÜ
Videonun tekrar yayınlanmasını isteyen kişinin itiraz talebi bu kez Denizli 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüşüldü. Hakim Haki Öncü de kısa sürede itirazı reddetti. Kendisi de koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Haki Öncü kararında, “İçerikler incelendiğinde bu şahsın Türk Silahlı Kuvvetleri ve Beşiktaş Kulübü ile sorunu olduğu görüldü. Henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan 1903 yılında siyah beyaz renklerle kurulan ama Balkan Savaşı’nın kaybı ile kırmızının yerine siyahı alan, ambleminde Türk bayrağı olan ülkemizin güzide kulübü ile sorunu olduğu görülmekte. Kendisini Fenerbahçeli ya da Galatasaraylı olarak tanıtan bu şahsın gerçek taraftar olmadığı belirlenmekte. Ülkemizin her yerindeki askeri birliklerde (Hava Kuvvetleri’ne ait birlik olmasa bile) kara kartalın özgürlüğün ve gökyüzünün sembolü olduğu bilinmekte. Bağımsız Türk yargısı olarak yapılan yayının yanlı, saldırgan ve kötü niyetli Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ve Beşiktaş Kulübü’nü rencide etmeyi amaçladığı sonucuna varılmıştır. Yayından kaldırma kararı hukuka uygundur ve itirazın reddine karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Hakim Öncü, “İtiraz dosyası bana geldiğinde adaletin gerçekleştiğini göstermek istedim. Hakimler kararlarıyla konuşur ve ders verir. Bu kararda da gerekenler istedikleri dersi alabilir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı