Herkes Denizli Horozu yetiştiremeyecek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Herkes Denizli Horozu yetiştiremeyecek

Herkes Denizli Horozu yetiştiremeyecek

Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam, kentin simgesi Denizli Horozu ve tavuğu yetiştiren 20 üyenin belediyenin açtığı ‘Evcil Hayvan Yetiştirme’ kursuna katılmasına karar verdiklerini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 29 Mayıs 2013 Çarşamba, 16:19

Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam, kentin simgesi Denizli Horozu ve tavuğu yetiştiren 20 üyenin belediyenin açtığı ‘Evcil Hayvan Yetiştirme’ kursuna katılmasına karar verdiklerini söyledi.

Başkan Sağlam “Derneğimizin kuruluş amacı sadece üyelerine yem ve ilaç desteği sağlamak değildir. Denizli ırkını saf olarak korumak isteyen üyelerimizin birbirleriyle damızlık horoz tavuk takasları ve takviyesinin yapılması, ırkın daha da iri, gösterişli ve yüksek ötümlü Denizli Horozları yetiştirmek temel amacımızdır. Bunun içinde bilgiye ve donanıma ihtiyaç vardır. Üyelerimizin bilinçli üretim yapması ve saf ırkın korunması için ilk etapta 20 dernek üyemizin belediyenin açtığı kursa katılmasına karar verdik. Sonraki dönemlerde diğer dernek üyelerimizde kursa katılacak. Konusunda eğitim almış, bilgili, donanımlı hassas üreticiler Denizli Horozunu ve tavuğunu yetiştirecek” dedi.

Yaklaşık iki ay önce kuruluşu tamamlanan Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği ilk üye toplantısını dernek binasında yaptı. Dernek Başkanı Hasan Sağlam, ilk toplantıya kentin değişik mahallelerinde Denizli Horozu ve tavuğu yetiştiren 30 üyenin katıldığını söyledi.

Uzun ötüşü ve parlak tüyleri ile ünlü Denizli Horozu’nun ırkının korunması için dernek olarak daha hassas davranacaklarını dile getiren Sağlam “Şehirleşmenin getirdiği zorluklarla ne yazık ki arı Denizli Horozu yetiştirenlerin sayısı ve meraklısı her geçen gün azalıyor. Kentimizin sembolu Denizli Horozumuzun, ırkının korunup saf ırk olarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladık. Derneğimizin ilk toplantısına ilgide çok yüksek oldu” diye konuştu.

denizli-horoz-egitimli-insanlara-emanet-ic

Dernek Başkan Yardımcısı Yücel Işık’ta, “Dernek olarak amacımız birbirimizle yarışmak, birbirimizi kötülemek, daha fazla paralara horoz satmak değil. Başka üreticiyi ve hayvanını kötülemeden, yalan söylemeden, birbirimize yardımcı olarak Denizli Horozu’nun neslini korumaktır. Dernek üyeleri olarak biz arı ırkın korunması için elimizden geleni yapacağız. Meraklılarına da gerçek Denizli Horozlarını ve tavuklarını vereceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

m.murat   -  Bağlantı 30 Mayıs 2013, 19:46

Nasıl bir haber başlığı bu? benim hiç bilgim yok ama Denizli Horozu yetiştiriyorum hadi engel olun.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı