REKLAMI GEÇ

Nöbetçi öğretmen eylemde

Nöbetçi öğretmen eylemde

Eğitim-İş üyeleri, “nöbet görevi açık bir angaryadır” savıyla, ücret ödenmemesi durumunda okullarda nöbet tutmama eylemini sürdürecek.

Engin Ünal / DENİZLİHABER / 14 Şubat 2015 Cumartesi, 15:08

Eğitim-İş Denizli Şubesi üyeleri, nöbet eylemini sürdürüyor. Taşıdıkları “Nöbetçi Öğretmen Eylemde”, “Ücret Yoksa Nöbet de Yok”, “Emek Umut Direniş Eğitim-İş”, “Eğitim-İş Eylem Yapıyor” dövizleriyle Delikliçınar Meydanı’na gelen sendika üyeleri, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Basın bildirisini okuyan Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay, okullarda öğretmenler tarafından yerine getirilen nöbet görevini 2012’nin Şubat ayında gündeme taşıdıklarını ve bu amaçla bugüne kadar bir dizi eylem gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Nöbet hizmetine karşı olmadıklarını, aksine nöbetin gerekli ve vazgeçilmez olduğuna inandıklarını vurgulayan Özbay, “Nöbet görevinin de öğrenciyi en iyi tanıyan, sorunlara anında müdahale edebilen ve çözüm üreten öğretmenler tarafından yapılması gerekmektedir. Talebimiz; yasal dayanağı bulunmayan, sorumluluğu çok fazla olan, zaman zaman öğretmenlere karşı bir silah olarak kullanılan nöbet hizmetlerinin Anayasamızın 18. maddesine aykırı bir angarya düzenlemesi olmaktan çıkarılıp ücretlendirilmesi ve ek ders görevi sayılarak norm kadroyla ilişkilendirilmesidir” dedi.

Nöbet sisteminin yasal zemine kavuşturulmasını isteyen Özbay, “Okullarımızın huzur ve güvenliğinden öncelikle sorumlu olan siyasal iktidarın, eylemlerimizi görmezden gelmek yerine uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirerek, taliplerimizi bir an önce hayata geçirmesini, taleplerimizin karşılanmaması durumunda ise angarya nöbet görevini bir daha yerine getirmeyeceğimizi vurgulamak isteriz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı