REKLAMI GEÇ

Eğitim-İş’ten hükümete karne

Eğitim-İş’ten hükümete karne

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun, 2009-2010 eğitim yılının ilk yarısındaki uygulamaları ile sınıfta kaldığını ileri sürdü.

/ DENİZLİHABER / 20 Ocak 2010 Çarşamba, 18:02

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun, 2009-2010 eğitim yılının ilk yarısındaki uygulamaları ile sınıfta kaldığını ileri sürdü. Adıbelli, sendikanın Denizli İl Temsilciliği’nde düzenlediği basın toplantısında, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi.

Cuma günü öğrencilerin karne alacağını hatırlatan Adıbelli, Bakan Çubukçu’nun uygulamaları ile ilgili de kendilerinin bir karne hazırladığını belirterek, şöyle dedi ”İktidarın ve Milli Eğitim Bakanımızın karnesi kamuyu yanıltmada 10, eğitimin kalitesi ve niteliği anlamında 5, öğretmenlerin özlük haklarında 3, yurtlar ve barınma sorununda 2. Toplama baktığımızda, Sayın Nimet hanım uygulamaları ile sınıfta kalmıştır. Biz de, önümüzdeki cuma günü öğrencilerimize karne vereceğiz. Sayın Nimet hamının karnesi, sanırım birinci dönem için sınıfta kalmış. Dileriz ikinci dönem düzeltir, sendikalarla bir araya gelir, velilerle öğrencileri de dinler, karnesi düzelir” dedi.

Bu iktidar döneminde dershanelerde patlama yaşandığını ileri süren Adıbelli, hükümetin dershaneleri azaltma ve öğrencileri dershanelere mecbur bırakmama yönünde verdiği sözünü tutmadığını savundu. Adıbelli, ”Sınavları kaldıracaklarını, aza indireceklerini söylediler. Ancak OKS yerine SBS’yi getirdiler. 5., 6., 7. ve 8. sınıflardaki öğrenciler dershanelere gider hale gelmiştir. Örneği, 100 tane Türkiye’de dershane varken, 200 taneye çıkmış. Yüzde 100 artış olmuştur” diye konuştu.

Adıbelli, bu hükümet zamanında en fazla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni atanmasına rağmen, din derslerinin boş geçtiğini savunarak, şunları kaydetti:”Son 7-8 yılda geldiğimiz noktada Öğretmen atamalarında son 7 yıldır en fazla din kültürü öğretmeni atanmış. hiç birisi boşta kalmamış. Fizik öğretmeni 5, felsefe öğretmeni 3 tane atanırken, din kültürü öğretmenin bunlardan daha fazla atanmış. Ancak buna rağmen din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri boş geçmektedir. Boş geçen derslere bazı illerde imamlar girmektedir. Bazı illerde de trafik polisleri, 7. veya 8. sınıflarda ilk yardım ve sağlık dersine girmektedir. Biz bunları tespit ettik. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin boş geçmesine rağmen din kültürü öğretmenleri ya okul müdürü oldu, ya şube müdürü oldu ya da milli eğitim müdürü olmuştur. Hükümet burada tek taraflı davranmaktadır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı