REKLAMI GEÇ

KESK: Tasarı geri çekilsin

KESK: Tasarı geri çekilsin

Meclis’te görüşülmekte olan İÇ Güvenlik Yasa Tasarısı, KESK’e bağlı sendikaların üyelerince protesto edilerek, geri çekilmesi istendi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Şubat 2015 Cumartesi, 16:25

KESK’e bağlı sendikalar ile bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nı protesto için Candoğan Parkı önünde toplandı. Buradan Delikliçınar Meydanı’na kadar yürüyen KESK üyeleri, burada basın açıklaması yaptı.

Basın bildirisini okuyan KESK Denizli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Dede, “Biz demokrasi, eşitlik, barış, kardeşlik ve insanca bir yaşam talep ettikçe AKP iktidarı haklarımızı, özgürlüklerimizi törpülemeye devam ediyor. Varlığını halkı daha çok zapturapt altına almaya bağlamış olan AKP iktidarı, toplumun çeşitli kesimlerinin talepleri için harekete geçmesini dahi darbe girişimi olarak algılıyor” dedi.

İktidarını korumak isteyen AK Parti’nin İç Güvenlik Yasa Tasarısı’na sığındığını ifade eden Dede, “Bu yasalarla Valiler, kaymakamlar sıkıyönetim ve OHAL dönemlerinde olduğu gibi yetkilendirilecek. Valinin ilan ettiği yasaklara uymayanlar 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak. Vali, toplumsal olaylarda belediyenin araç ve gereçlerine el koyabilecek, Belediye personeline emir verebilecek. Polis aynı zamanda savcılık yapacak. Savcılık kararı olmadan, kimseye haber vermeden, Ev basıp arama yapacak, Kişinin üstünü ve çantasını arayabilecek, 48 saat gözaltında tutabilecek. Kişinin Cep telefonu ve ev telefonunu dinleyebilecek.Tasarı AKP’nin ‘iktidarımıza biat edecek kullar istiyoruz’ fermanından başka bir şey değildir” diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yaparak dağıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı