REKLAMI GEÇ

PAÜ’DE “CİNSİYETÇİ BAKIŞ AÇISI VE KADIN” PANELİ

PAÜ’DE “CİNSİYETÇİ BAKIŞ AÇISI VE KADIN” PANELİ

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında, Pamukkale Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASUAM) ile Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi tarafından “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyetçi Bakış Açısı ve Kadın” konulu panel düzenlendi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Kasım 2014 Pazartesi, 16:44

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin oturum başkanlığını Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi Başkanı Nurten Karakış yaptı.

İlk olarak söz alan Öğr. Gör. Nazan Koştu “Kadına Yönelik Şiddetin Kadın ve Toplum Sağlığına Etkisi” konulu sunum yaptı. Koştu, “Kadına yönelik şiddet incelendiğinde; coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik, öğrenim düzeyine bakılmaksızın her toplumda son derece yaygın olduğu görülmektedir. Dünyada yapılmış 48 toplum tabanlı araştırmada kadınların %10-69’unun yaşamlarının herhangi bir döneminde eş şiddetine maruz kaldıkları belirlenmiştir. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre ise bu durum %20 ile %55 arasında değişmektedir” dedi.

“Kadın ve Ekonomik Şiddet” konulu sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Çağla Ünlütürk Ulutaş ise, “Aileye eşinden daha çok gelir getiren kadınların % 63’ü eşlerinden en az bir kez şiddet gördüklerini ifade ediyor. Kadınların eşlerinden daha yüksek gelir getirmesi fiziksel şiddet riskini en az iki misli artırıyor. Fiziksel şiddetin en az olduğu durum, eşlerin eşit gelir elde ettiği durumdur” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Senem Ermumcu ise “Kadına Yönelik Psikolojik Tacizin Hukuksal Boyutları” konusunu ele aldı. Ermumcu, “Psikolojik taciz davranışlarının cinsiyet farklılıkları ile olan bağlantısı, psikolojik taciz mağdurlarının belirli özelliklerini belirleme noktasında yapılan araştırmaların temeli olmuştur. Genellikle kabul edilen görüşe göre, kadınlardaki kendine güven eksikliği, saldırılara karşı koyabilme yeteneğinin azlığı, toplumsal bakış açısı gibi nedenlerle kadınların erkeklere göre psikolojik taciz mağduru olabilme ihtimali daha yüksektir” dedi.

Konuşmaların ardından Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi Başkanı Nurten Karakış panelistlere çiçek takdim etti.

Yorumlar

Bakış Açısı   -  Bağlantı 25 Kasım 2014, 11:12

Türkiye TACİZLER ülkesi. Hemen her yerde Taciz var. Sadece KADINLARA yönelik değil….

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı