REKLAMI GEÇ

TMMOB’tan YSK’ya sert tepki

TMMOB’tan YSK’ya sert tepki

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamayla, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine tepki gösterildi, bu kararın altına imza atan YSK da kınandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Mayıs 2019 Çarşamba, 15:06

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, 31 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri’nin, 6 Mayıs tarihinde YSK tarafından iptal edildiği ve yenilenmesine karar verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İstanbul halkı iradesini beyan ederek Sn. Ekrem İMAMOĞLU’nu büyükşehir belediye başkanı seçmiştir. 6 Mayıs tarihinde Yüksek Seçim Kurulu, sandığa yansıyan halk iradesini siyasi bir kararla gasp etmiştir. Bu süreç göstermiştir ki; tüm yargı organları gibi YSK da kararlarını, hukuk kurallarına ve içtihada göre değil, siyasi iktidarın talimatlarına göre verir hale gelmiştir. YSK’nın artık siyasallaştığını söylemekten de öteye gidersek, YSK’nın artık AKP’lileşmiş bir kurum haline geldiğini bir kez daha görmüş olduk. Her dönem sandığa ve milli iradeye işaret edenlerin, seçim iradesine ve sandıktan çıkan sonuma tahammül edemediği görülmüştür. Halkın iradesini yok sayan, seçim kulları siyasal baskı altında tutan, hukuku işine geldiği gibi işleten bu anlayış, maalesef ülkeyi kaosa ve uçuruma sürüklemektedir.

İktidara geldikleri günden bu yana başta yasama ve yargı olmak üzere, demokratik siyasal rejimin tüm temel direklerini ortadan kaldıranların, gelinen süreçte yıkamadığı yegane şey, halkın umudu olmuştur. Yaşanan onlarca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceği meselesi haline gelmiştir.

Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz. Mesele parti ve aday meselesinin ötesinde Türkiye’de demokrasimizin geleceği meselesi haline gelmiştir. Demokrasiye her zamankinden daha güçlü bir biçimde sahip çıkacağız.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı