Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu: “Kayıtlı çalışanlar yolunacak kaz gibi görülüyor” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu: “Kayıtlı çalışanlar yolunacak kaz gibi görülüyor”

Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu: “Kayıtlı çalışanlar yolunacak kaz gibi görülüyor”

Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu, vergide adalet istedi, Türkiye’de uygulanan adaletsiz vergi politikası ile kayıtlı çalışanların yolunacak kaz gibi görüldüğünü söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Kasım 2018 Salı, 11:09

Türk Sağlık-Sen Denizli Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu, ülke içinde gelir dağılımını düzenlemenin en etkin yollarından birinin uygulanan vergi politikaları olduğunu belirterek, vergi politikalarının temel amacının, çok kazanandan çok, az kanandan az almak yoluyla, elde edilen gelirin kamu hizmetleri aracılığıyla topluma döndürülmesi olduğunu söyledi.

Bu durumun Türkiye’de tersine işlediğini belirten Kurşunoğlu, “Kamu tarafından izlenen vergi politikasının temelinde belli kesimlerden yüksek oranda vergi alınması ve vergi vermesi gereken fakat vermeyenlerden vergi alınamaması yatmaktadır. Hal böyle olunca iktidarlar da kamu harcamalarına kaynak oluşturacak gelirlerin başında gelen vergiyi, tahsilin en kolay olduğu kesimden yani kayıt altında çalışan kesimden almakta ve kaynağından kesilen vergiler yoluyla kaynak ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. Bu durum ülkemizde öylesine çarpık bir hal almıştır ki, toplam gelir vergisi tahsilatının yaklaşık %50’si GSYİH’nın yalnızca %7’sini alabilen çalışan kesim tarafından ödenmektedir” dedi.

Vergi politikasının kayıtlı çalışanları yolunacak kaz gibi gördüğünü dile getiren Kurşunoğlu, “Gelir dağılımının geniş kitleler aleyhine bozulmasında büyük pay sahibi olmaktadır. Çünkü bu yolla ücretli, sabit gelirli kesimin satın alma gücü önemli ölçüde daraltılmaktadır. Buna karşılık hazine bonoları ve devlet tahvillerinin vergiden muaf tutulması, rant gelirleri lehine gelir dağılımının bozulmasına sebep olmaktadır. Vergi politikalarındaki bu adaletsizlik nedeniyle, zaten düşük ücret alan ve büyük ölçüde ülkenin en fakir kesimini oluşturan kamu görevlileri, KİT çalışanları, işçiler ve asgari ücretliler kısa sürede bir üst vergi dilimine tabi olmakta, maaşları düşmekte ve temmuz ayında aldıkları maaş zammının büyük bölümü artan gelir vergisi ödemesine gitmektedir. Ayrıca bilindiği gibi ücretli kesimin vergileri stopaj usulü ile kesilirken, diğer kesimlerin vergilerinin bir dönem sonra ve taksitler halinde tahsil edilmesi, hatta bir süre sonra çıkarılan vergi afları yoluyla indirime gidilmesi, enflasyonun AB ve ABD gibi gelişmiş bölgelere oranla yüksek düzeyde olduğu ülkemizde, izlenen vergi politikası ile gelir dağılımının geniş kitleler aleyhine bozulmasında rol sahibi olmaktadır” dedi.

MEMUR VERGİYE ÇALIŞIYOR
Memurların enflasyona yenik düşen maaşlarına bir darbe de her yıl gelir vergisinden dolayı artan vergi yükünden geldiğini belirten Rayif Kurşunoğlu, “Gelir vergisinin en düşük vergi oranı olan %15’lik sınırına giren kazanç miktarı yeterince yükseltilmeyince, ücretliler üzerindeki vergi yükü giderek artıyor. Özellikle sözleşmeli çalışanların korkulu rüyası olan vergi, yılın ilk aylarından itibaren kamu görevlilerinin belini bükerken Kasım ayı itibarı ile kamu görevlileri arasında en düşük maaş alan yardımcı hizmetliler de bir üst vergi dilimine geçti. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin yaptığı araştırmaya göre Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde neredeyse hiç artmaması nedeniyle çalışanlar, daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçiyor ve ödedikleri gelir vergisi oranı %15’ten %20’ye çıkıyor. Öyle ki, %15 oranında gelir vergisi kesilen brüt kazanç dilimi üst sınırı 2009 yılında 8,7 bin lira iken 2015 yılında bu rakam 12 bin lira, 2017’de 13 bin lira, 2018’de ise 14 bin 800 lira oldu” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı