Utangaç: Nüfus çalışanları takdir edilmiyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Utangaç: Nüfus çalışanları takdir edilmiyor

Utangaç: Nüfus çalışanları takdir edilmiyor

Denizli Türk Büro Sen Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, nüfus çalışanlarının iş yoğunluğu ve elaman yetersizliği içerisinde büyük bir özveri ile hizmet vermeye çalıştığını, ancak yeterli takdiri görmediğini söyledi. Utangaç, yapılan toplu sözleşme ile nüfus memurlarının 1.098 TL zarara uğratıldığını ifade etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Eylül 2017 Pazar, 11:13

Pek çok il ve ilçenin yeni nüfus cüzdanı talep kuyruklarını eritmeye çalıştığın belirten Utangaç, “Nüfus çalışanları yeni yılla birlikte büyük bir kargaşanın içine düşeceklerdir. Temmuz’da sınavları sonuçlanan 1200 yeni personelin de tam anlamıyla bir çözüm olamayacağı görülmektedir. Buna rağmen hala işe başlatılmamış olmamaları oldukça düşündürücü. Diğer yandan 6 Aylık fazla mesai süresi bitmiş, yeni düzenlemede yapılmamıştır. Yeni bir Mesai Düzenlemesi Yapılırsa da bu şartlarda nüfus çalışanları fazla mesaiye kalmamalıdır. Nüfus Çalışanlarının fazla mesai ücretleri ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu’nun çıkaracağı KHK’da toplu sözleşme metnindeki saat ücretleri yerine, nüfus çalışanları için daha önce çıkarılmış 6 ay süreli KHK’daki ücretlerin tekrar konulması için biz Bakanlık nezdinde girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Toplu sözleşmede düşürülen saat ücretlerine razı olup çalışmak demenin “emeğin sömürülmesine” razı olmak anlamı taşıdığını ifade eden Utangaç, “Hiç bir nüfus çalışanı buna kesinlikle rıza göstermez. Fazla mesai yeniden gelecekse saat ücreti en azından eskisi kadar olmalıdır. Böyle bir olumsuz durumda biz de sendika olarak üyelerimizi fazla mesaiye kalmamaları için uyaracağız ve sonuna kadar arkalarında olacağız. Nüfuslarda talep birikmeleri neticesi çeşitli gerginlik yaşanmaktadır. Bu durum nüfus personelini de olumsuz yönde etkilemektedir. Maalesef nüfus çalışanlarının huzuru kaçmıştır. Acilen bu hususta onları motive edecek şartlar sağlanmalıdır. Nüfus müdürlüklerinde güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Ayrıca Suriyeli göçmenlerin nüfus idarelerinde başvurularında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu güne kadar 10 milyon nüfus cüzdanı yenilenmiştir. Geride 70 milyon yenilenecek nüfus cüzdanı vardır” dedi.

Yılbaşından sonra ehliyet ve pasaportların da nüfuslardan verilmeye başlanacağını, nüfus müdürlüklerinde büyük bir kargaşa yaşanması kaçınılmaz olacağını vurgulayan Utangaç, “Nüfus müdürlüklerinin bu hali ile pasaport ve ehliyet hizmetleri vermesi mümkün değildir. İçişleri Bakanlığı bir an önce tedbir almalı, ne vatandaşlar ve ne de Nüfus personeli mağduriyet yaşamamalıdır. Biz Türk Büro-Sendikası olarak; her zaman olduğu gibi, bu günde bütün gücümüzle Nüfus çalışanlarının sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz. Bundan sonrada devam edeceğiz. Bu konuda İçişleri Bakanı’na çağrımız vardır. ‘Bir kez olsun nüfus çalışanlarının sorunlarının çözümü için gayret sarf ediniz. Bakanlığınız sadece emniyet ve valiliklerden sorumlu değildir. Nüfus çalışanları sadece ve sadece emeğinin karşılığı ile huzurlu çalışma ortamı talep etmektedir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı