REKLAMI GEÇ

BES’den bütçe eleştirisi

BES’den bütçe eleştirisi

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Denizli Şube Başkanı Yusuf Yurdakul, 2015 yılı bütçesini değerlendirdi. Yurdakul, “AKP’nin Yeni Türkiye’sinin emekçiler ve yoksul halkımız açısından cehennem, sermaye çevreleri açısından ise bir cennet olmaya devam edeceği görülmektedir. 2015 yılı bütçesi ile kamu emekçileriyle adeta alay edilmektedir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Ekim 2014 Çarşamba, 13:57

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Denizli Şube Başkanı Yusuf Yurdakul yaptığı basın açıklamasında TBMM sevk edilen 2015 yılı bütçe kanun tasarısını eleştirdi. Yurdakul açıklamasında, orta vadeli programda ve bütçe tasarısında özelleştirme vurgusunun öne çıktığını belirtti.

Yurdakul, “1986 yılından 2003 yılına kadar 17 yıl içerisinde toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme yapılırken AKP’nin 2012 yılı sonuna kadar yaptığı özelleştirme miktarı 38 milyar dolardır. Bu alanda AKP gözünü iyice karartmış olup ülkemizin biriktirmiş olduğu tüm kamu mallarının satışı öngörülmektedir. Çalışma hayatı açısından durum daha iç karartıcı durumdadır. İşgücü piyasasının esnekleştirilmesi, kiralık işçilik, alt işveren-taşeron uygulamaları ve kıdem tazminatı fonu çalışma hayatı için yapılması planlanan düzenlemeler arasında yer almaktadır” dedi.

“Maliye Bakanı’na soruyoruz?”
BES Şube Başkanı Yurdakul, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz yıl Memur Sen’le imzalamış oldukları toplu sözleşmeye atıfta bulunarak, “Bakan, 2015 yılı için kamu emekçilerine altı aylık dönemlerde % 3+3 maaş zammı yapılacağını açıklamıştır. Memur Sen’le yapmış oldukları anlaşma gereği 2014 yılı için enflasyon farkı kesinlikle verilmeyeceğini, önümüzdeki yıl enflasyon hedeflerinin tutmaması halinde enflasyon farkı vermeyi düşünebileceklerini ifade ederek iki buçuk milyon kamu emekçisi ile adeta alay etmiştir. Kamuda olmayan fazla mesainin saat ücretine 9 kuruşluk artış yapılıp 1 lira 63 kuruşa yükseltilirken milletvekillerinin maaşları 700 lira arttırılarak 7 bin 479 lira olan maaşları 8 bin 190 liraya çıkartılmaktadır. “800 TL iyi para bu parayla geçinilir” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın halen bakanlık koltuğunda oturduğu bir mecliste AKP iktidarı bu ülkenin emekçilerine hesap vermelidir.
Biz de Sayın Bakan’a soruyoruz? Siz 7 bin 479 lira ile geçinemiyorsanız, hangi yüzle asgari ücretle geçinilir diyebiliyorsunuz? ya da kendi maaşlarınıza 700 TL artış yaparken önümüzdeki aralık ayında asgari ücrette ne kadar artış yapmayı planlıyorsunuz?” dedi.

“Enflasyon farkı ödensin”
Yurdakul, “Bizim mücadele kültürümüzde kamu emekçilerine ihanet yoktur, aksine ihanet edenlerle mücadele etmek vardır. Satış sözleşmesini kabul etmedik, etmiyoruz satış sözleşmesine imza atan şarlatanların bile utana sıkıla eylem yapıp ek zam talep ettiği ilk kez temmuz ayında kamu emekçilerinin maaş zammı almadığı bir süreçte büro emekçilerinin insanca yaşam, güvenceli iş güvenli gelecek mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz. AKP iktidarını bir kez daha uyarıyor, 2014 yılı için tüm kamu emekçilerine enflasyon farkı ödenmesini ve insanca yaşayabileceğimiz maaş talebimizi dikkate almaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı