Boyacı: “Sansür 1908’de kalktı ama…” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Boyacı: “Sansür 1908’de kalktı ama…”

Boyacı: “Sansür 1908’de kalktı ama…”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak, basının ve basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti. Boyacı, “1908’de kalkan sansür, çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmiştir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Temmuz 2018 Salı, 09:38

Sansürün kaldırılışının 110. yıldönümü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı açıklamasında mesleki sorunlara ve çözüm önerilerine değinen Boyacı, basının sorunlarının demokratik hukuk sistemi içinde çözüleceğine dikkat çekti.

Boyacı, “Ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişi ile birlikte, bugüne kadar süregelen mesleki sorunlarımızın gündeme gelerek, çözüm önerilerimizin uygulanması yönünde umut taşımaktayız. Bilindiği gibi ülkemizde medya sektörüne genel olarak baktığımızda, basın özgürlüğünden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan elektronik haberciliğe kadar bir dizi sorunun acil çözüm beklediğini görmekteyiz. Türk basını öncelikle, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Gazetecilik Meslek Yasası, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun şekilde çıkarılmalıdır. Bunun yapılabilmesi, gazetecilerin örgütleri aracılığıyla tartışmalarına ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü için ortak görüş oluşturmalarına bağlıdır. Çağrımız; siyasetçilerin, bürokratların, hukukçuların ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çalışma gruplarının oluşturulması, kanun teklifi hazırlanması ve Gazetecilik Meslek Yasası’nın ülkemize kazandırılmasıdır” dedi.

Darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerin değişmesi gerektiğini anlatan Boyacı, “Bu maddelerin değişerek basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması, sektörümüz ve ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Basınımıza kendini meşru bir şekilde ifade edebilme ve haber yapabilme hakkının evrensel ölçülerde tanınarak ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için bu düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır” diye konuştu.

Her yıl 24 Temmuz’da vurguladıkları sansürün, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalktığını dile getiren Boyacı, “Ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmiştir. Yukarıda özetlemeye çalıştığımız düzenlemelerin gerçekleşmesi, sansürün de gerçek anlamda kalkmasının önünü açacaktır. Kamu adına gerçekleri araştıran, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı