Engelliler bir günlük asker oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Engelliler bir günlük asker oldu

Engelliler bir günlük asker oldu

Fiziksel engellerinden dolayı askerlik hizmetini yerine getiremeyen 47 engelli, bir günlük temsili askerlik yaptı. 11. Komando Tugay Komutanlığında askeri üniforma içinde ellerini silah ve Türk Bayrağı’na koyan 47 engelli yemin edip, asker oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Mayıs 2016 Cuma, 16:59

Tugay Komutanlığında düzenlenen temsili yemin törenine, Vali Şükrü Kocatepe, 11. Komando Tugayı Komutan Vekili Topçu Albay Mehmet Özaydın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cengiz Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Altın, askerler ve engellilerin aileleri katıldı.

denizli-engelliler-asker-oldu-2

“YEMİN ETTİLER, ASKER OLDULAR”
‘Engelliler Haftası’ kapsamında sabah saatlerinde Tugay’a giriş yapan engelliler, ilk olarak kamuflajlı askeri elbiseleri giydi. Daha sonra yanaşık düzen ve askeri eğitim alan engelliler, yemin töreni için yerlerini aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 47 engelli ellerini silah ve Türk Bayrağı’na koyup yemin etti. Tören alanında bulunan aileleri de duygu dolu anlar yaşadı.

denizli-engelliler-asker-oldu-3

“HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK”
Engelli askerler adına konuşmayı Harun Işık yaptı. Temsili de olsa hayalini gerçekleştirdiğini belirten Işık, “Bugün ömrümüzde yeni bir sayfa açıldı. Adaletine doğruluğuna güvendiğimiz Türkiye Cumhuriyeti medarı iftarı bir ferdi olarak orduya katıldık. Garnizon Komutanlığı kışlasında bir günlük askerlik yaptık ve yemin törenini gerçekleştiriyoruz. Bu güzel ortamda ailelerimizle birlikte bayrağımızın gölgesinde ant içtik. Her zamankinden daha güçlüyüz, gururluyuz. Bu ordunun Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temeli olduğunu, ona güvenmenin ne kadar haklı bir gurur olduğunu bir kez daha gördük. Anneler çocuklarını askere uğurlarken ağlar. Ancak bu gözyaşları sevinç ve gurur gözyaşlarıdır. Biz engellilerin anneleri de ağlar ama bizimki sevinçten değil üzüntüden ağlar. Çünkü çocukları askerlik görevlerini yerine getiremiyorlar. Türk Silahları Kuvvetlerinin bizlere sağlamış olduğu bu imkan ile üzüntüden ağlayan anneler şimdi sevinçten ağlıyor. Onların da artık asker oğullarına ait herkese gösterecekleri fotoğrafları var. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Türk Silahlı Kuvvetleri, Cumhuriyetimiz ve bayrağımız için her an canımızı seve seve vermeye hazır olduğumuzu arz ederim” dedi.

“KAHRAMAN BİRER MEHMETÇİK OLDULAR”
11. Komando Tugayı Komutan Vekili Topçu Albay Mehmet Özaydın ise, temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen gençlerin heyecan ve coşku ile üniformalarını giydiğini, kahraman birer Mehmetçik olduklarını söyledi.

denizli-engelliler-asker-oldu-1

GEÇİŞ TÖRENİ VE SİLAH ATIŞI YAPTILAR
Konuşmanın ardından engelli askerlerimiz yemin ettiler. Geçiş töreninin ardından silah tanıtımı ve silah eğitimi yapıldı. Bu eğitimlerin ardından engelli bireylerimiz silah atışı gerçekleştirdiler. Törenin sonunda aileler çocuklarıyla kucaklaşıp askeri araçların yanında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı