REKLAMI GEÇ

Everest’ten sağ kurtuldu

Everest’ten sağ kurtuldu

Çin-Nepal sınırındaki Everest Dağı’nda bu sabah meydana gelen ve şu ana kadar 12 kılavuzun ölüm haberinin geldiği çığ faciasından Türk dağcı Denizlili Prof. Gülnur Tumbat kurtuldu. Zirve tırmanışı yapan ekibin içinde yer alan ve Amerikan San Fransisco State Unıversty öğretim üyesi Prof. Dr. Gülnur Tumbat, Denizli’deki yakınlarına mesaj atarak durumunun iyi olduğunu, kendisini merak etmemelerini bildirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Nisan 2014 Cuma, 16:38

Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ, (DHA)
Denizlili öğretmen baba ile terzi annenin kızı 39 yaşındaki Prof. Dr. Gülnur Tumbat, ODTÜ Çevre Mühendisliği’ni bitirdikten sonra akademik hayatına Amerika’da devam etti. San Fransisco State Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak yaşamını sürdüren Prof. Dr. Tumbat, dünyanın 8 büyük zirvesine tırmanma hedefini gerçekleştirmek için Everest Dağı’na yapılan tırmanışa katıldı. Bugüne kadar Güney Amerika’daki 6 bin 962 metrelik Aconcagua, Kuzey Amerika’daki 6 bin 195 metrelik McKinley, Afrika’daki 5 bin 963 metrelik Kilimanjaro ve Avrupa kıtasındaki 5 bin 633 metrelik Elbrus dağlarının zirvesine çıkmayı başaran zirvelerdeki Türk kızı Gülnur Tumbat, beşinci zirvesi olan Everest’e tırmanırken çığ faciası yaşandı.

ic-1

KARDEŞİNE MESAJ GÖNDERDİ
Bu sabah dağcıların iplerini kontrol ettiği sırada ikinci kamp yakınlarına düşen çığda 12 Şerpa kılavuzu yaşamını yitirdi. Kayıp 3 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğü öğrenilirken 8 bin 850 metre yükseklikteki Everest’e tırmanmak için hava koşullarının düzelmesini bekleyen dağcılar arasında bulunan Prof. Dr. Gülnur Tumbat’tan iyi haber geldi.

ic-2Prof. Dr. Tumbat, olayın duyulmasının ardından Denizli’de yaşayan kardeşi yeminli tercüman Aynur Orman’a mesaj göndererek durumunun iyi olduğunu belirtip, kendisini merak etmemelerini söyledi. Prof. Dr. Tumbat, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından da yaşanan olayı duyurdu ve sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

‘Zirvedeki Türk kızı’ olarak bilinen Prof. Dr. Gülnur Tumbat, bu sabah İngilizce olarak, “Bu sabah uyandım, büyük bir çığ. Çok kayba ve yaralanmalara neden oldu. Icefall hemen altında Camp1. Bazıları bizim Şerpa (kılavuz). Mike, Eric, Ben, Andy ve daha bir çok kahraman yukarı koştu küreklerle. Büyük kurtarma operasyonu düzenleniyor şu an. Kayıp ve yaralılar için dua edin. Ben iyiyim, merak etmeyin. Ekibim ile kamptayım” mesajını paylaştı. Prof. Dr. Tumbat, sayfasında Everest’te bulunduğu kamptan dün çektiği fotoğrafı da paylaştı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı