REKLAMI GEÇ

Koca Mektep’te 60 yıllık nostalji

Koca Mektep’te 60 yıllık nostalji

Denizli Lisesi, mezunları ile gönül verenleri bir araya getirmek ve anıları canlandırmak için ‘Keşkek Günü’ düzenledi.

/ DENİZLİHABER / 10 Haziran 2008 Salı, 00:00

Bu yıl 10’ncusu düzenlenen geleneksel ‘Koca Mektep Keşkek Günü’ne başta Denizli Valisi Yavuz Erkmen ve protokol üyelerinin yanı sıra 1948 yılı Denizli Lisesi mezunları da katıldı. Tarihi okulun bahçesinde düzenlenen keşkek günü ve mezuniyet töreni 60 yıllık mezunlarla 60 yıl sonraki yeniçağ mezunlarını da buluşturdu. Onlar da bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayarak hatıra fotoğrafı çektirmeden geçmediler…

1932 yılında eğitim öğretime başlayan ve Türkiye’nin ilk karma lisesi unvanını da bulunduran Denizli Lisesi, 76. Yıl Mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadı. Verdiği mezunlarla ülkenin yanı sıra dünyada da ünlü olan lisenin bu etkinliğinde yaklaşık 100 kazan keşkek ve aşure kaynatıldı. Tabi ki bu keşkek ve aşureler ise öğretmeninden öğrencisine, protokolünden eski mezunlarına kadar yaklaşık 2 bin kişiyi de doyurdu.

Lisenin ilk adının duyulmasının rahmetli dönemin başbakanı İsmet İnönü sayesinde olduğunu ifade eden Denizli Lisesi Müdür Vekili Fatma Yıldız Kıraç, İnönü’nün zamanında okulu ziyaret etmesiyle başlayan bir hikâye de anlattı. Kıraç, “İsmet İnönü, oğlu Erdal İnönü’yü sınavda geçen kişiyi merak etmiş. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Erdal İnönü’yü geçen kişi de Denizli Lisesi mezunu tabi ki… O yüzden buraya gelmiş ve lisenin adını 1950 yılında değiştirmiş. Kendi adını koyduğu lise sadece 5 yıl o isimle kalmış ve sonra yine Denizli Lisesi olarak devam etmiş” dedi.

Ünlü mezunları ve sosyal etkinlikleriyle ünlü okuldan, devlet adamı, sanatçı, gazeteci, siyasetçi, yönetici ve burada sayamayacağımız birçok kişi mezun olmuş. Sanatçı Berkant, Eski Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hüdai Oral, aktör Kerem Yılmazer, Aktar-yazar M.Sadık Aslankara, Prof.Dr. Rıdvan Ege, Halk müziği sanatçısı Talip Özkan, futbolcu Levent Kartop, heykeltıraş Hüseyin Altın, mimar Prof. Dr Necati İnceoğlu, mimar-yazar Hüseyin Bektaş, Anayasa Mahkemesi eski başkanı Yekta Güngör Özden, TRT eski genel müdürü Kerim Aydın Erdem, ABD’de atom mühendisi Hüseyin Yılmaz, ABD’de Nükleer Bilimler Araştırmacısı Hasan Karabulut, Milli Eğitim eski bakanı Prof.Dr. Orhan Oğuz, IBM’deki ilk Türk mühendis Necdet Erez, ressam Yaşar Çallı, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanı Adnan Keskin, yazar Tahir Kutsi Makal, gazeteci-yazar Hüseyin Gökçe gibi kişiler bunlardan birkaçı sadece…

Cumhurbaşkanlarından 1931 yılında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 1945’de İsmet İnönü, 1950’de Celal Bayar ve 1966 senesinde Cevdet Sunay’ın özel olarak denizli Lisesi’ni ziyaret ettiğini belirten Okul Müdürü Vekili Fatma Yıldız Kıraç, o yıldan bu yıla ünlü birçok kişinin de liselerini ziyaret ettiğini kaydetti. Kıraç, 34 bin metrekare alan üzerine kurulu olan okuldan son iki yılda 14 bin 643 kişinin mezun olduğunu söyleyerek, “Lisemiz nostalji müzesi gibidir. 1869 yılı yapımı piyanomuz var. Kütüphanemizde döneminden bu yana 11 bin 624 kitap bulunmaktadır. 1970’de kurulan Denizli Lisesi radyosunun yanı sıra laboratuar, konferans salonu, kapalı spor salonu, futbol sahası, üç basketbol sahası, iki voleybol sahası ve atletizm pistimiz var” diye konuştu. Bu okulun ayrı bir özelliği ise 25 Denizli Lisesi muzunu öğretmenin hala okulda görev yapmasıdır.

İşte 1932’lerden gelen ve başarı dolu bir okulun dünkü keşkek günü her zaman olduğu gibi yine davetlileri de bir kez daha heyecanlandırdı. Bütün protokol üyeleri bir onurla Denizli Lisesi’nden bahsederken, öğrenciler ise mezuniyetlerini kutladı. Şenlik havasındaki bahçede keşkekler yendi, folklor ekibi gösteri yaptı. Bu arada kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ise protokol tarafından belgeleri verildi. Okul ayrıca İtalya’daki 5 okulla eğitim kültür alışverişi projesini hayata geçirmiş. AB Projesi’ne ise ortaklık teklifi almış. Ünlü ‘Koca Mektep’ olarak bilinen Denizli Lisesi, önümüzdeki yıldan itibaren ise Anadolu Lisesi olarak eğitime devam edecek.

Yorumlar

Halil DEMİRKAYA /Fen biliml.-Kimya ögretmeni   -  Bağlantı 24 Temmuz 2022, 12:13

1986-87 Egitim döneminde okul müdürü Abdullah Uzunoğlu iken Kimya ve Sağlık Bilgisi ögretmeni olarak vazife yapmıştım.Zaman o kadar sür’atle geçiyor.Daha dün gibi….Allah hepimize sağlık ve afiyet versin.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı