REKLAMI GEÇ

SİT geldi köylü gitti

SİT geldi köylü gitti

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde Attuda Antik Kenti’nin üzerine kurulu Hisar Köyü, 20 yıl önce SİT alanı ilan edilince köylünün eli kolu bağlandı.

/ DENİZLİHABER / 15 Aralık 2009 Salı, 17:59

Tek bir çivi dahi çakılmasının yasak olduğu köyde, 1960 yılında 1300 olarak sayılan nüfus, göçlerle 300’e kadar düştü. Helenistik dönemden kalma Attuda Antik Kenti’nin üzerine kurulu Hisar Köyü’nde SİT şoku yaşanıyor.

1989 yılında SİT alanı ilan edilen köyde, tek bir çivi dahi çakılması yasaklanırken, Bayındırlık Bakanlığı’nca 1998 yılında da köyün, 2 kilometre uzağa, 200 dekar alanda kurulacak yeni yerleşim yerine taşınması kararlaştırıldı ve 174 parsel belirlendi.

Ancak aradan geçen 10 yılda, sadece altyapı ve parsel paylaşımı yapılabildi, inşaatlar su basmanı seviyesinde kaldı. Çıkan birtakım pürüzler ve bürokrasinin ağır işlemesi nedeniyle, inşaatlar 10 yıl geçmesine karşın tamamlanamadı. Evlerine en küçük eklenti yapmaları bile yasak olan köylüler ise yaşananlara isyan etti.

Hisar Köyü Muhtarı Mehmet Kavlakoğlu, “Biz şu anda eski yapıları iyileştirebiliyoruz, yeni yapı yapamıyoruz. Yıkılan duvarlarımıza temel kazamıyoruz. Burası SİT alanı olmadan önce bu kadar fazla göç vermiyorduk. O zamanlar Sarayköy´ün en güzel ve en büyük köylerinden biriydik. Ama SİT alanı olduktan sonra hiçbir şey yapamaz hale geldik” dedi. Mehmet Kavlakoğlu, 10 yılda taşınmanın gerçekleşememesinin sıkıntısını yaşadıklarını belirtti.
Kavlakoğlu, “Devlet tespit yaptı ve köyümüzden 174 hanenin, yeni yapılacak yere taşınmasına karar verdi. Köyün yeni yerleşim biriminin altyapısı tamamlandı, ancak inşaatlar bir türlü bitmedi. Bayındırlık yetkilileriyle görüştük, 2010 yılının yaz aylarında inşaatların biteceğini söylüyorlar” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı