Süleymanlı Gölü’nün özel konukları üremek için 5 bin kilometreden geldi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Süleymanlı Gölü’nün özel konukları üremek için 5 bin kilometreden geldi

Süleymanlı Gölü’nün özel konukları üremek için 5 bin kilometreden geldi

Budan’da 180 kuş türüne ev sahipliği yapan Süleymanlı Yayla Gölü’nün en özel konukları ‘karaleylekler’ Afrika’nın güneyinden yaklaşık 5 bin kilometre yoldan üremek için geldi. Ağaçların uç dallarına yuvalarını yapan karaleylekler kuş gözlemciler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Haziran 2021 Perşembe, 17:54

Buldan’da bulunan doğal güzelliği ve barındırdığı kuş türleriyle doğa tutkunlarının ve kuş gözlemcilerinin uğrak yeri olan Süleymanlı Yayla Gölü’nün en özel konukları karaleylekler bu yılda geldi. Afrika’nın güneyinden kuş uçumu yaklaşık 5 bin kilometre yolu Türkiye’nin farklı illerinde mola vererek Buldan Süleymanlı Yayla Gölüne ulaşan karaleylekler Ağustos sonuna kadar burada konaklayıp üreyecekler.

Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın, “Buldan Süleymanlı Yayla Gölü nadide sulak alanlardan biri. Burası yaklaşık 180 kuş türüne üreme ve konaklama alanı olarak ev sahipliği yapıyor. Ada Doğanı, Küçük Karabatak ve Kara Leylek gibi. Özellikle bu günlerde Kara Leylekler geldi. Burada ürüyorlar. Her yerde üremezler, onlar göçmen kuştur. Afrika’nın Güney’inde genelde kışı geçiriyorlar. Mart ayının sonundan Ağustos ayına kadar burada hem ürüyorlar hem de besleniyorlar” dedi.

Kuşların şimdi üreme döneminde olduğunu dile getiren Yalçın, “Zaman zaman beslenmek için yayla gölüne geliyorlar. Yayla gölünün etrafındaki büyük ağaçların dallarının ucuna yuva yapıyorlar. Genelde iki ile beş arası yumurtlama yaparlar. Beslenme şekilleri ise balık, kurbağa gibi amfibiler, sürüngenler ile beslenirler. Genelde su kenarına beslenmek için gelirler. Leylek gibi yaygın bir kuş değildir. Özellikle sulak alanları tercih ederler. Bunun nedeni ise insanlardan korunmak için sakin yer ararlar. Yayla gölü de onların üreme ve beslenmeleri için önem teşkil ettiği için burada konaklar” diye konuştu.

Yorumlar

basicman   -  Bağlantı 3 Haziran 2021, 22:08

her yıl aynı leyleklermi geliyor yoksa her yıl farklı leyleklermi geliyor?5000 km. nasıl biliyorlar?insanoğlu 50 km.bilmediği biryerde navigasyon kullanıyorda..

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı