REKLAMI GEÇ

Yazın en kurak günleri gelmeden Menderes Nehri kurudu

Yazın en kurak günleri gelmeden Menderes Nehri kurudu

Binlerce yıldır Ege Bölgesi’ne can veren Büyük Menderes Nehri, bu yıl kuraklıktan oldukça etkilendi. Nehrin kaynağına yakın kurulan Işıklı Barajı’nda su birikmesi için kapaklar kapatıldı. Nehrin büyük bölümünde tek tamla su kalmadı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Haziran 2024 Cuma, 09:24

Ege bölgesinde medeniyetlerin kurulmasını sağlayan, binlerce yıl bereket taşıyan Menderes Nehri, en kurak yıllarından birini yaşıyor. Antik dönemde, üzerinde tekne ile yolculuk edecek kadar suyun aktığı nehir, bu yıl daha yazın başında tamamen kurudu.

Büyük Menderes Nehri Afyonkarahisar’da doğuyor. Sulama amacıyla yıllar önce Denizli’nin Çivril İlçesine Işıklı Baraj Gölü yapıldı. Özellikle kurak geçen aylar için barajda su biriktiriliyor. Biriken su, özellikle temmuz ve ağustos aylarında tarımsal sulama amacıyla kullanılıyor.

Fakat bu yıl yağmurun yağmaması nedeniyle Menderes’i besleyen tüm damarlar kurudu. Baraj kapakları da kapatılınca, binlerce yıldır kesintisiz akan nehirde tek damla su kalmadı.

Özellikle Baklan, Çivril ve Çal bölgesi Menderes Nehri’nden besleniyor. Fakat bu yıl su azlığı ve pahalı olması nedeniyle çiftçiler 3 kez eylem yaptı.  Fotoğraf: Ferah Işık

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı