REKLAMI GEÇ

KİTAP OKUMAK ALIŞKANLIK DEĞİLDİR

29 Eylül 2022 Perşembe

Hayat sadece kitaplardan öğrenilmez.
Ailenin yapısı, gittiğin okulların kalitesi, karşına çıkan öğretmenlerin değeri, içine girdiğin topluluklar, iş hayatın, arkadaşların, aşkların öğretir hayatı.
Sadece kitap okuyarak entelektüel olunmaz mesela.
Ha iyi bir okur olunur, bibliyofil (çok iyi, kaliteli okur) olunur ama sadece kitapla entelektüel olunmaz.
Fakat kitap olmazsa hayatında bir insanın o zaman sadece yaşadıkları da yeterli öğretmen olamaz.
Kitaptan yani ufkumuzu genişleten o muazzam pencereden derlediğimiz manzaralar, bizim hayat felsefemizi oluşturur, yaşam tecrübemizle birleşerek.
Belki okuduğumuz her şey aklımızda kalmıyor olabilir hatta belki benim gibi okuduğunuz kitabın bir süre sonra konusunu bile hatırlamıyor olabilirsiniz. Elmayı severek yeriz ama neremize ne kadar faydası olduğunu düşünmeyiz. O gitmesi gereken yeri bulur ve sağlığımıza katkıda bulunur.
Kitaplar da öyle ruhumuzda ve kişiliğimizde yapması gereken etkiyi yapar biz okurken ve düşünürken.
Okurken bir deftere notlar almak ya da özet çıkarmak hem kitabı hatırlamamıza hem de dokunduğu yerimizi birazcık tespit etmemizde fayda sağlayabilir. Ya da bencileyin eliniz kalem tutuyorsa bu notları bir yazınızda kullanabilirsiniz. Şart mıdır bence değil ama bana iyi gelir.
Okunacak kitapları çok satanlar listesinden ziyade iyi dergilerin veya kaliteli gazetelerin kitap eklerinden takip etmek iyi bir okur olmanın güzel yollarından biri.
Okullarda kitap seçimi konusunda bir dersin olması ya da okuma saatleri içinde (kaldıysa tabii o saatler!) bu bilgilerin işlenmesi daha ilkokuldan itibaren çocukların okuma kültürü üzerinde çok etkili olacaktır.
Bu uzunca girizgâh 30 Eylül 2022 Cuma günü başlayacak kitap fuarı sebebiyle yapıldı.
Kaç fuar geçti hala daha kitap seçmeyi bilmeyen çocuklar ve gençlerle karşılaşmak beni üzdüğünden yazdım bunları. Kapak tabii çok önemli çocuklar için ama lütfen öğretmenler aynı kitaptan 15 çocuğun birden almasına engel olsunlar. Her biri farklı kitap alsın, değişerek okusunlar az masraf çok bilgi olsun. Doğum günlerinde kitap hediye etmeyi özendirsin öğretmenler bana kalırsa. Harçlıklarından artırarak ayda bir kitap almalarını teşvik etsinler. Okudukları bazı kitapları çocuklar kendileri sahneye koyup, sınıflarında teatral biçimde anlatsınlar mesela. O ay en çok kitap okuyana ödül versinler.
Eli kalem tutan çocukların yazılarını toplayıp kitap bastırsınlar. Hatta kitabı kendileri bile resimleyip hazırlayabilirler.
Yani büyükler için pek yapabileceğimiz bir şey yok maalesef. Onlar vakitleri yok olduğundan, yorgunluklarından, ruhlarının bungunluğundan, para olmadığından, kafası götürmediğinden, uykusu geldiğinden, kafasında bin türlü tiki dolaştığı için cümlelere yer kalmadığından falan dem vuracaklardır. Kitap okumak alışkanlık değil bir yaşam biçimidir, kültürdür, yemek gibi, su gibi, uyku gibi ihtiyaçtır. Sonradan kazanılması çok çok zordur bu yüzden çocukken inşa edilmelidir bu kültür. Evde de her akşam yarım saat televizyon ve tüm yayın organları kapatılarak ailece okuma saati hatta kitap anlatma saati yapılabilir bu kültürü yerleştirmek için.

Evet, yine bir kitap fuarı bizi bekliyor kollarını açmış, kavuşalım o vakit!
Ben denemelerimi derlediğim son kitabım Ayın Eğrisinde ile sizlerle olacağım Mavinefes Yayınevi standında 2 Ekim 2022 Pazar günü. Saat 16.00’da bir saatlik şiirli söyleşim olacak.
Kahvaltınızı bitirmiş, dinlenmişsinizdir artık ve tam kahvenizi içeceğiniz saattir.
Geliverin, karşılıklı kahvelerimizi içerken sohbet edelim şiir üstüne, kitap üstüne, güzellik üstüne.
Beklerim sevgiyle, tüm gün fuar alanında olacağım.

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorumlar

gulum hırdavt   -  Bağlantı 21 Ekim 2022, 12:02

elinize sağlık herdaim başarılar dileriz

Hamdi Bilgin   -  Bağlantı 30 Eylül 2022, 09:10

Çok güzel bir yazı, elinize sağlık, kaleminiz(klavyeniz) hep böyle güzel şeyler yazsın. Son olarak kitap okumayan sadece kendi hayatını yaşar, okuyan başka hayatları da yaşar.

Şerif KUTLUDAĞ   -  Bağlantı 30 Eylül 2022, 02:07

Tam da Kitap Fuarı’na denk gelen çok hoş, içerikli eğlenceli, düşünceli bir yazı. Tebrikler. Tam da Aylin Müftüler kalemi. Nice yazılar dileğiyle… Saygı, sevgi ve selam ile.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı