REKLAMI GEÇ

KİLO VERMEDE BİLİNÇALTI ETKİSİ!

16 Ocak 2021 Cumartesi

”Eskiye göre çok daha zor kilo veriyorum, ne yapsam iştahımı durduramıyorum, verdiğim kiloları da hep geri alıyorum!” gibi cümleleri siz de kendiniz için sık sık kullanıyorsanız bunun sebebi bilinçaltınız olabilir!

Evet, bilinçaltı ve duygu durumunuzun kilo alıp vermede çok büyük etkisi vardır. Çünkü bedenimizin sadece besinleri değil de duygu-düşünce durumunu da depolayabildiğini biliyor muydunuz?

İdeal kiloya inme, sağlıklı beslenme için öncelikle bilinçaltınızın hazır olması gerekmektedir. Sık tekrarlanan diyet denemeleri, birinde başarılı olup diğerinde olamama durumu, açlık kaygısı gibi bazı düşünceler bilinçaltımızı olumsuz etkilemektedir.

 BİLİNÇALTIMIZIN YEME DAVRANIŞLARIMIZA ETKİSİ

Mesela diyette sıklıkla karşımıza çıkan TATLI KRİZLERİ çoğu kişiyi zor durumda bırakmaktadır.

”Tatlıyı çok seviyorum ama diyetteyim kesinlikle tatlı yememem lazım” diye düşündükçe ve bunu kendimize sürekli söyledikçe aslında bu isteğinizi daha arttırdığınızın hiç farkına vardınız mı?

Maalesef BİLİNÇALTIMIZ bu keskin cümleleri anlamak yerine bunu her tekrarladığımızda tekrar tekrar hatırlar. Yani aslında bu durumu daha da tetiklemiş oluruz.

BİLİNÇALTIMIZI NASIL OLUMLU ANLAMDA ETKİLEYEBİLİRİZ?

Vücudumuzdaki birçok sistem bilinçaltımızdan etkilenmektedir. Bu sebeple bilinçaltımızı iyileştirerek bu sorunlara daha hızlı ve kolay çözümler bulabiliriz. Nasıl mı işte size küçük bir ipucu!

Genellikle kilo sorunu olan, sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getiren bireyler; ”fast-food tüketimi beni çok mutlu ediyor, buna benzer besinleri tükettiğim zaman kendimi daha mutlu hissediyorum, ama bu besinler de çok güzel” diye kendi kendine söyledikçe BİLİNÇALTI da bu besinleri tüketince MUTLU OLACAĞINA inanmaya başlar.

Aslında bu besinlerden uzak durulması gerektiğini biliyorsunuz ama BİLİNÇALTIMIZI da bu konuya ikna ettiğimiz için BİLİNÇALTIMIZ daha baskın gelecektir ve biz ne kadar uğraşsak da yenik düşebiliriz!

Halbuki bu durumu küçük bir teknik ile tam tersine OLUMLU yöne çevirebiliriz!

Mesela sürekli TATLI, FAST FOOD gibi besinleri AKLIMIZA GETİRMEK YERİNE; ” SAĞLIKLI BESİNLERİ” düşünerek, sürekli kendimize bunların daha lezzetli, yararlı olduğunu dile getirirsek belli süre sonra kendinizde oluşan düşünce değişikliğine şaşıracaksınız!

DİĞER YAPMANIZ GEREKEN MİNİK İPUÇLARI:

– Mesela kendinizin sağlıklı bir bedene ulaştığınızı hayal edin, kendinize olumlu şeyler söyleyin.

– Stres, kaygı ve olumsuz düşüncelerden mümkün olduğunca arınmaya çalışın.

– Etrafınızda sizi olumsuz düşüncelere boğan kişiler varsa onları kulak ardı edin ve dinlemeyin.

– Gerekirse ayna karşısına geçip kendinizi sağlıklı bir beden ulaşmanın hayalini kurun.

– Beden iç sesinizi dinleyin ve bir şeyi tüketmek istediğinizde gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bir yoklayın.

Aslında BİLİNÇALTIMIZI olumlu düşünceler ile çok kolay ikna edebiliriz. Ve sağlıklı bir BİLİNÇALTI ile sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek çok daha kolay olmaktadır.

Daha pozitif düşünceler ile daha sağlıklı bir yaşam sizin elinizde!

Bir sonraki yazıda buluşmak üzere sağlıklı günler dilerim…

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorumlar

İbrahim   -  Bağlantı 16 Ocak 2021, 13:31

Önce fastfood gibi paketli gıdaların içine konulan katkı maddeleri ve zararlı bileşenler hormon, bağırsak vb. dengemizi bozarak bilinçaltımızı etkiliyor sonra da kabak bilinçaltımızın başına patlıyor 🙂

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı