BESİN KÜPÜ MEYVE - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

BESİN KÜPÜ MEYVE

24 Haziran 2019 Pazartesi

Her zaman yeşil kalan, kökeni Meksika olan avokado meyvesi, dünyada 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir. Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde üretilmektedir.

Avokado, oldukça yoğun besleyici özelliği olan potasyum, demir, kalsiyum gibi mineralleri, A, B, C, E ve K gibi vitaminleri içeren, lif, protein, antioksidan ve yağ değeri yüksek bir meyvedir.

Bir çok meyvenin şekeri (fruktoz) yüksektir. Çok miktarda meyve tüketilmesi kan şekerini arttırarak şişmanlık başta olmak üzere vücutta kronik hastalıklara neden olabilir. Ancak, avokadonun meyve şekeri çok düşük olduğundan dolayı tüketilmesi sağlık için güvenlidir. Bir çok meyve de görülenin aksine, kan şekerini etkilemediğinden şişmanlık ve kronik hastalıklar riskini arttırmaz.

Avakodunun dış kabuğunun özel yapısı, avokado meyvesini toksik tarım ilaçlarından korur. Bu özelliği meyvenin değerini daha da arttırmaktadır.

Avokadonun kan damarlarını genişletmesi, kolesterolü düşürmesi ve kan dolaşımını düzenleme özelliği yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

Kolesterolü yüksek hastalar üzerinde yapılan çalışmaların birinde, hastaların bir hafta her gün bir adet avokado yemeleri istenmiştir. Bir hafta sonunda total ve kötü kolesterol %17 oranında düşmüş ve kalbi koruyan kolesterolün (HDL) de yükseldiği gösterilmiştir.

Günde bir tane avokado yenmesi; kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı oluşma riskini azaltır.  Kanser ve katarak oluşum riskini önleyebilir. İştahı azaltarak sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olur. Beyin sağlığını koruyarak Alzhemir hastalığı oluşma riskini ve depresyonu azaltır. Göz sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

Bebek gelişimi ve anne sütünün besin değerini arttırdığından, gebe ve emziren kadınlar için ideal bir meyvedir.

Avokado sadece vücudumuz için değil, saç bakımında, cilt güzelliği ve cildin nemlendirilmesinde önemlidir. Göz altı torbalarının oluşmasını azaltır.

Migren veya lateks alerjisi olanların avokado yerken dikkatli olmaları önerilir. Böbrek yetmezliği olan hastalar yüksek potasyum içeriğinden dolayı avakadoyu az tüketmelidirler.

Avakadonun içerisindeki antioksidan özelliğini korumak için bıçakla ikiye ayırdıktan sonra elle soyulmalıdır.

Zengin mineral, vitamin, lif, protein ve yağ içeren avokado meyvesinden, günde bir tane tüketilmesi sizi yukarıda saydığım hastalıklardan korumada yardımcı olacak ve doktoru da sizden uzak tutacaktır.

Sağlıklı ve güzel günlere…

Not: Yazılar ile ilgili hukuki sorumluluk yazarların kendilerine aittir

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı