Acıpayam'da köylüler kazandı: Madenin genişlemesine izin yok - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Acıpayam’da köylüler kazandı: Madenin genişlemesine izin yok

Acıpayam’da köylüler kazandı: Madenin genişlemesine izin yok

Acıpayam ilçesinde madencilik faaliyeti yürüten şirketin 5 kat büyüme planını köylüler bozdu. Faaliyet alanını genişletmeye yönelik karara dava açan köylüler yerel mahkemeden çıkan kararın ardından davayı temyiz etti. Danıştay, köylüleri haklı bularak maden şirketinin genişleme planına ‘dur’ dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Aralık 2020 Salı, 14:45

Gazete Duvar’dan Ayhan Çimendağ’ın özel haberine göre; Acıpayam ilçesinde faaliyet yürüten Yapıyol İnşaat Madencilik Turizm A.Ş. “ÇED gerekli değildir” kararı ile başlattığı madencilik faaliyetini genişletmek istedi. Acıpayam ilçesi Alaattin ve Yassıhöyük mahallelerindeki maden faaliyetini 5 kat büyütmek isteyen şirkete Danıştay ‘dur’ dedi. Denizli İdare Mahkemesinin davayı reddetmesinin ardından temyize gidilen Danıştay’dan emsal karar geldi. Danıştay bilirkişi incelemesinin detaylı yapılmadığı kanaatine vararak kararı bozdu.

BİLİRKİŞİ KADROSUNDA İLGİLİ MÜHENDİS YOK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve madenci şirketi dava eden köylülerin itiraz metninde kesilecek ağaçların yanlış hesaplandığı, toz emisyonu ve benzeri tahribatların tarımı ve yerleşim alanlarını olumsuz etkileyeceği belirtildi. Danıştay da incelemesinde bilirkişi kadrosunda bu detayları inceleyecek orman mühendisi ve meteoroloji mühendisi bulunmadığını ifade ederek köylülerin itirazını haklı buldu.

Şirketin kalker ocağı işletmeciliği, kırma-eleme tesisi, asfalt plenti ve hazır beton santrali alansal ve üretimsel kapasite artışı ve 1 adet mekanik plenti ilavesi projesi Danıştay’ın emsal olabilecek kararına takıldı. Danıştay, davacıların temyiz istemini kabul ederek Denizli İdare Mahkemesinin 6 Haziran 2020 tarihinde verdiği davanın reddi kararını bozdu.

DERNEK BAKANI: BU DAHA BAŞLANGIÇ
Alaattin Doğal Hayatı Koruma Kültür Derneği Başkanı Osman Can, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, “Çataldere taş ocağıyla ilgili Danıştay’a açtığımız dava ile ilgili sonuç alındı. Denizli İdare Mahkemesinin kararı iptal edildi.
Bu sonucun alınmasında desteğini maddi ve manevi olarak yapanlara, yapamayanlara içten teşekkürlerimi övünçle paylaşırım… Bu daha başlangıç! Mücadeleye devam” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı