REKLAMI GEÇ

Beyağaç Belediyesi, seçimden hemen önce alınan 42 işçiyi kura ile işten çıkarıyor

Beyağaç Belediyesi, seçimden hemen önce alınan 42 işçiyi kura ile işten çıkarıyor

Son yerel seçimlerde değişimin yaşandığı ve Yeniden Refah Partisi’ne geçtiği Beyağaç Belediyesi’nde farklı bir uygulama dikkat çekti. Yeni Başkan Sezayi Pütün, seçimden hemen önce alınan 42 işçinin arasından kura ile tenkisata başladı. İlk etapta 9 kişi çıkarıldı, 9 kişi de bayramdan sonra çıkarılacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Haziran 2024 Çarşamba, 13:35

Maddi krizle boğuşan belediyelerden Beyağaç Belediyesi, seçimden hemen önce alınan 42 işçiyi çıkarmak için kura yöntemine gitti. Bütçe yetersizliği nedeniyle geçen ay personele maaşının 4’te 3’ünü ödeyebilen belediye, şimdi de 42 işçide tenkisata gidiyor.

Üç belediye personelinin emekli olmasına karşın alınan 42 kişi belediyenin kadrosunun şişmesine neden oldu. Personel sayısı 70’in üzerine çıkınca, giderlerinin büyük bölümünü maaş ödemeleri oluşturan belediye maddi olarak güçlük çekti. Pütün personeline geçen ay maaşlarının yüzde 75’i oranında ödeme yaptığını açıkladı.

Seçim döneminde alınan işçilerin işten çıkarılacağını söyleyen Pütün geçtiğimiz hafta 9 işçinin işine son verdiklerini kaydetti. Süreç içinde alınan işçilerin bir kısmının işten çıkarılacağını söyleyen Başkan Pütün, “İhtiyacımız kadar alım yapacağız. Alımlar İş-Kur üzerinden gerçekleşecek” dedi.

Belediye Başkanı Sezayi Pütün, “Hepsini topladım. Nitelikli olan birkaç personeli ayırdım. Herkes kendi kaderini belirleyecek dedim. Herkes adını yazıp şeffaf bir sandığa attı. Karıştırdık, harmanladık. İşçilerden biri geldi, isim çekti. İsmi çıkanlar da sırasıyla kura çekti. 9 kişi çıkarıldı. Bu kadar çok personel belediye için büyük yük. Bu ay maaşları tam ödeyemedim. Bu ayın 15’nde 9 kişi daha çıkaracağız. Yine aynı yöntemi uygulayacağız. Emekliye ayrılan üç personelimiz var. Bize lazım olan 7 kişiye ihtiyacımız var. İşçileri çıkardıktan sonra İş Kur üzerinden iş başvurularını alacağız. 21 kişi belirleyeceğiz. Onlarla görüşeceğiz. Uygun olan 7 kişiyi, başvurular içinden yine kura ile işe alacağız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı