“Doğa hayattır” dediler, besin zinciri için ilk adımı attılar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

“Doğa hayattır” dediler, besin zinciri için ilk adımı attılar

“Doğa hayattır” dediler, besin zinciri için ilk adımı attılar

Bozkurt Ortaokulu, anlamlı bir projeye imza attı. Öğrenci ve öğretmenlerin uzun uğraşların ardından hazırladığı proje kapsamında Bozkurt’un Tutluca Mahallesi’nde 100 dönümlük alan Orman Bölge Müdürlüğü’nden özel bir protokol ile alındı, hayvanların rahatlıkla beslenebilecekleri imkanların yaratılması için harekete geçildi. Zincirin ilk halkası olan 350 dolayında fidan toprakla buluşturuldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Aralık 2017 Cuma, 17:22

Bozkurt Ortaokulu’nun öğretmen ve idarecileri, “Doğa hayattır” diyerek çıktıkları yolda, doğal yaşam alanları gittikçe daralan, bu nedenle de sayıları hızla azalan yaban hayatına destek verebilmek için çok anlamlı bir projeye imza attı.

ORMAN İLE TEMASA GEÇİLDİ
Okul Müdürü Akif Bayar, okul bünyesinde Mehmet Güngör başkanlığında Doğa Hayattır Proje Grubu oluşturulduğunu belirterek, projenin hazırlıklarının da bu grup tarafından koordine edildiğini söyledi.

Besin zincirinin oluşturulması kapsamında hazırlanan projenin detaylarının ortaya çıkmasıyla harekete geçtiklerini dile getiren Akif Bayar, “Öncelikle hazırladığımız projeyi uygulayabileceğimiz bir alan gerekiyordu. Bunun için de Orman Bölge Müdürlüğü ile bağlantıya geçtik. Tutluca Mahallesi’nde Orman’a ait 100 dönümlük bir alan belirledik ve burayı talep etti. Projemizi anlattığımızda sıcak bakıldı ve tahsisi yapıldı” dedi.

BESİN ZİNCİRİ OLUŞTURULACAK
100 dönümlük alanın, yaban hayatının ihtiyacına cevap verebilecek ağaçlardan oluşturulan devasa bir meyve bahçesine dönüştürülmesi için tüm adımların tamamlanmasının ardından projenin ilk aşaması olan fidanların toprakla buluşturulması için tören düzenlendi.

Törene Bozkurt Kaymakamı Yasin Ardıç, Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Öztekin Demir, Bozkurt Orman İşletme Şefi Sezer Keçeli, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

ORMAN İLE PROTOKOL İMZALANDI
Tören, Orman Bölge Müdürlüğü ile arazi tahsisini resmiyete döken protokolün imzalanmasıyla başladı. Protokole Bozkurt Kaymakamı Yasin Ardıç ile Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu imza attı.

İLK FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTURULDU
Protokol töreninin ardından besin zincirinin oluşturulacağı alana ilk fidanların dikilmesine geçildi. Proje sahibi Bozkurt Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri ve Bozkurtlu vatandaşlar, ilk fidanları toprakla buluşturdu, can suyu verdi.

PROJE GENİŞLEYEREK DEVAM EDECEK
Proje ve devamında yapılacak çalışmalara ilişkin bilgiler veren Okul Müdürü Akif Bayar, “Fidanların toprakla buluşturulması attığımız ilk adımdı. İlk gün yaklaşık 350 fidanı diktik. Bölgenin, badem, ceviz, dut, iğde, zerdali, erik, muşmula, incir, hünnap alıç gibi yaban hayvanlarının beslenmelerine imkan tanıyacak, besin zincirinin temelini oluşturacak ağaçlarla kaplanmasına devam edeceğiz. 100 dönümlük alanın tamamını bu ağaçlarla kaplayacağız” dedi.

DOĞAL YAŞAM YENİDEN CANLANACAK
Tüm alanın fidanlarla donatılması ve bunların ağaç haline gelerek meyve vermeye başlamasıyla bölgede ekolojik bir dengenin oluşturulacağını anlatan Okul Müdürü Akif Bayar, “Bozkurt yine cıvıl cıvıl bir hale dönüşecek. Bölgede yaban hayvanları rahat yaşayabilir hale gelecek” dedi.

PROJE BÖLGE İNSANINA DA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Projenin tam anlamıyla devreye girmesinin yaban hayatıyla birlikte ilçe halkının da yaşamlarına dokunacağını dile getiren Bayar, “Doğal yaşam alanlarında besin bulmakta zorlanan hayvanlar yerleşim alanlarına geliyor, çiftçilerin ekili alanlarını tahrip ediyor. Bizin hedeflediğimiz doğal yaşam alanında böyle bir sıkıntı olmayacak. Hayvanlar kendi bulundukları yerlerde karınlarını doyurabilir hale gelecekleri için domuzlar ekili alanlara zarar vermeyecek, tilkiler ve kurtlar hayvanlara saldırmayacak. Bu da çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak” dedi.

PROJENİN VAZGEÇİLMEZİ ÖĞRENCİLERİMİZ
Bu projenin vazgeçilmez unsurlarının öğrenciler olduğunu belirten Okul Müdürü Akif Bayar, “Çocuklarımızı doğal yaşam ile buluşturacağız. Onların doğal yaşam ve besin zincirinin farkına varmalarını sağlayacağız. Bu sayede doğaya ve çevreye karşı duyarlı bir nesil yetiştirmiş olacağız. Araştıran, sorunları tespit eden ve bunları ortadan kaldırmak için projeler üreten çocuklarımız bizim en büyük kazancımız olacak” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Birsen Çelik

Bozkurt Belediye Başkanı

Bozkurt’ta şimdi sosyal belediyecilik hakim...

Bozkurt Hakkında

Adı boz, toprağı bereketli, insanı sıcak…

Hava Durumu

BozkurtSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
24 Temmuz 2021 Cumartesi 16 31Parçalı Bulutlu
25 Temmuz 2021 Pazar 17 29Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
26 Temmuz 2021 Pazartesi 16 32Az Bulutlu
27 Temmuz 2021 Salı 16 33Az Bulutlu
28 Temmuz 2021 Çarşamba 17 34Az Bulutlu

Mahalleler

ALİKURT

ARMUTALAN

AVDAN

BAKLANKUYUCAK

BARBAROS

BAŞÇEŞME

CUMALI

ÇAMBAŞI

FATİH

HAMDİYE

HAYRETTİN

İNCELER

İNCELER TEKKESİ

MAHMUDİYE

MECİDİYE

MEHMETÇİK

MİMARSİNAN

SAZKÖY

TUTLUCA

YENİBAĞLAR

ALİKURT ARMUTALAN AVDAN BAKLANKUYUCAK BARBAROS BAŞÇEŞME CUMALI ÇAMBAŞI FATİH HAMDİYE HAYRETTİN İNCELER İNCELER TEKKESİ MAHMUDİYE MECİDİYE MEHMETÇİK MİMARSİNAN SAZKÖY TUTLUCA YENİBAĞLAR

Bozkurt Rehber

Kaymakamlık: 831 55 01

Belediye: 831 50 10

İlçe Emniyet Amirliği: 831 47 85

Jandarma: 831 44 88

Milli Eğitim Müdürlüğü: 831 55 05

Mal Müdürlüğü: 831 55 07

Tapu Müdürlüğü: 831 55 17

Nüfus Müdürlüğü: 831 55 14

Toplum Sağlığı Merkezi: 831 41 44

Tarım İlçe Müdürlüğü: 831 53 62

Müftülük: 831 55 16

Bozkurt Kadın Açık Cezaevi: 831 45 52

Noter: 831 45 71

(Alan kodu: 0 258’dir)