REKLAMI GEÇ

Buldan evleri 2000 yıl önce de meşhurmuş

Buldan evleri 2000 yıl önce de meşhurmuş

Özgün mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Buldan Evleri gibi, 2000 yıl önce de Tripolis’in konakları meşhurmuş. Tripolis Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında ortaya çıkan Hermolaos’a ait heykel kaidesindeki yazıtta Tripolis’in meşhur konaklarından bahsettiğini açıklayan Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Bahadır Duman, “Yazıtta, günümüzde özgün mimarisiyle dikkat çeken Buldan Konakları gibi, 2000 yıl önce Tripolis’in konaklarının da meşhur olduğunu anlıyoruz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Haziran 2022 Cuma, 10:24

Buldan’ın Yenicekent Mahallesi’nde yer alan ve Çürüksu Vadisi’nin kuzeybatı ucundaki kentin kamu ve sivil mimariye ait kalıntıları, vadiye hâkim bir tepenin güney yamacında yaklaşık 3 kilometrekarelik alana yayılan Tripolis Antik Kenti kazı çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Duman başkanlığındaki gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Tripolis’teki konutlarla ilgili oldukça önemlibilgilere ulaşıldı.

Tripolis Antik Kenti’nde 2012 yılından beri devam eden kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Bahadır Duman, “Roma İmparatorluk Dönemi’nde oldukça önemli bir nüfusa sahip kentte stadyum, tiyatro, hamam, meclis binası, şehir kapıları, caddeler, sokaklar ve konut yapılarından oluşan kamu ve sivil mimariye ait yapıların büyük bir kısmı ortaya çıkarıldı.

Konut Alanı’nda 2013 ve 2018- 2021 arasında beş sezon kazı çalışmaları yapılmış ve kentin güneyine bakan bölümünde, Çürüksu Vadisi’ne ve Büyük Menderes Nehri’ne hâkim yamaçlar üzerindeki eğimli arazinin teraslandırılarakAntik Çağ boyunca çok sayıdaki sivil konutun Tripolis’in seçkinleri için tasarlanarak buraya yerleştirildiği anlaşılmıştır” dedi.

HERMOLAOS’UN MEŞHUR EVLERİ TRİPOLİS’TE

İlk kez 1884’de Pierre Paris tarafından okunan Hermolaos’a ait bir onurlandırma heykeli kaidesinde önemli bilgilere ulaşıldığını dikkat çeken Kazı Başkanı Prof. Dr. Duman, “Tripolis’teki konutlarla ilgili oldukça önemli epigrafik(yazıt) veri İS 4. yüzyılın ortalarında yaşayan, Tripolis topraklarında yetişmiş ve Roma’da Senatörlüğe kadar yükselmiş Hermolaos’a ait bir onurlandırma heykeline aittir. Heykel kaidesinde Grekçe ‘…eğer Hermolaos’un ailesi ve yaptığı çok güzel işlerle ilgili daha fazla öğrenmek istersen tanıkları şehir halkı ve meşhur konakları olacaktır’ yazmaktadır. Hermolaos ve memleketi Tripolis’i öven bu şiirsel metinde Tripolisliler hemşerileri Hermolaos’un Roma Senatosu’nda yer alması nedeniyle gururlandıklarını ifade etmektedirler.  Yazıtta yer alan ‘meşhur konaklar’ ifadesi kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan tabanları mozaik döşemeli, duvarları renkli fresklerle bezeli Tripolis Konutları’ndan sadece küçük bir kısmını meydana getiriyor olmalı” diye konuştu.

BULDAN EVLERİNİN ÜNÜ, 2000 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

Günümüzde özgün mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odayı olan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait Buldan konutlarının ünü, 2000 yıl öncesine dayanıyor.  Saçak ve bacaları, cumbalı sundurmaları, işlemeli kapı ve pencereleriyle Buldan yöresine özgü mimari özelliği ile tıpkı 2000 yıl öncesi meşhur olduğuna dikkat çeken Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Kazı çalışmalarında ortaya çıkan yazıt, Buldan konaklarımıza daha bir anlam yüklemiştir. Tripolis Antik Kenti’nde yılın 12 ayı kazı çalışmalarına devam eden Prof.Dr. Bahadır Duman’a başkanlığındaki ekibe teşekkür ederim”dedi.

Başkan Şevik, belediyenin imkanları dahilinde hem kazı çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini, hem de Buldan’ın kültür mirası konaklarını, tescilli sokaklarını turizme kazandırmak restorasyon ve sokak sağlıklaştırması projelerini hız kesmeden sürdüreceklerini vurguladı.

Başkan Şevik, “2007 yılında başlattığımız restorasyon çalışmalarıyla, Bölgemize örnek olduk. Vatandaşlarımıza öncülük ettik. Bir dönem evlerini tescilletmekten korkan vatandaşlarımız artık tescilli evlerini restore etmeye başladı. Bizim için asıl başarı budur. Buldan, yaşayan tarihtir, bir açık hava müzesidir. Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak, ilçemizi Kültür Turizmi’nin merkezi haline getirmek için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı