Süleymanlı Gölü buz tuttu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Süleymanlı Gölü buz tuttu

Süleymanlı Gölü buz tuttu

Denizli’nin bir çok ilçesi dondurucu soğuğun etkisinde. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar ve soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. İl merkezinde güneş kendini gösterse de Buldan’da bulunan Süleymanlı Gölü buz tuttu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ocak 2017 Perşembe, 16:27

Buldan sınırlarındaki bin 155 metre rakımda, 50 hektarlık genişliğe sahip 1. derece sit alanı olan Süleymanlı Gölü aşırı soğuk nedeniyle dondu.

Göçmen kuşların da uğrak yeri olan gölde yaşayan kuşlar için mahalle sakinleri tarafından yemleme yapıldı. Süleymanlı Mahallesi Muhtarı Metin Uz, bölgede kış şartlarının ağır geçtiğini söyledi.

Yüksek kesimlerde kar kalınlığının yarım metreye ulaştığını belirten Muhtar Uz, “Koruma altındaki gölümüz soğuktan dondu. Yaban hayatının çok canlı olduğu göl ve etrafında yaşayan hayvanlar için yemleme çalışması yapıyoruz. Gölün çevresinde kuru ve ıslak nemli zeminlerde 95 bitki grubu bulunuyor. 2 çeşidi endemik, 62 çeşidi göl çevresinde ve 33 adedi de göl içerisinde askıda veya göl zeminine tutunmuş olarak yaşıyor. Aşırı soğuktan inşallah bu bitkilerde etkilememiştir” dedi

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı