Buldan’da Çarşı Sokak yenileniyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Buldan’da Çarşı Sokak yenileniyor

Buldan’da Çarşı Sokak yenileniyor

Buldan Belediyesi’nin Kültür Ringi Projesi kapsamında başlatılan Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Uygulamaları Çarşı ve Türkmenoğlu sokaklarında devam ediyor. Proje kapsamında, Bergama granit küp taşıyla kaplanan Çarşı ve Türkmenoğlu sokaklarındaki çalışmalar tamamlandığında, tarihi dokusu ve özgün yapısı ile ilçenin en önemli sokaklarından ikisi daha turizme kazandırılmış olacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Ağustos 2021 Perşembe, 16:45

Buldan Belediyesi tarafından Mart 2021’de imzalanan proje doğrultusunda Çarşı ve Türkmenoğlu Sokaklarında Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamalarına başlandı.

Bir taraftan Türkmenoğlu Sokakta 3’ü tescilli 4 yapının, Çarşı Sokak’ta ise 6 tescilli yapının dış cephesi ve çatısı aslına uygun olarak yenileme çalışmaları devam ederken, diğer taraftan da sokaklar Bergama granit küp taşlarla kaplanarak, tarihi dokusuna uygun olarak yeniden düzenleniyor.

Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları Sağlıklaştırma ve Restorasyon Uygulamalarının 2022 yılı içerisinde tamamlanacağını açıklayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Çalışma tamamlandığında tarihi dokusu ve özgün yapısıyla iki önemli sokağımızı da turizme kazandırmış olacağız.  Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları, ilçe turizminin gelişmesine olumlu katkı sağlayacağına inandığımız Kültür Ringi projelerimizi tamamlayan iki önemli sokağımız” dedi.

Buldan Belediyesi olarak ilçede turizm hareketliliğini artıracak yatırımlara öncelik verdiklerini belirten Başkan Şevik, “ ilçemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini ayağa kaldırmak amacıyla başlattığımız Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Uygulamalarını aralıksız sürdürüyoruz.  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile önemli yol kat ettik. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistler, Çarşı sokaktan başlayacakları Kültür Turunu,  Türkmenoğlu, Semerci, Fetçiler, Dokuma Pazarı, Beyler sokaklarıyla devam edecek. BELKÜM, Eski Cezaevi, ilçemizin geleneksel el dokumalarının, organik tarım ürünlerinin satıldığı dükkanlarla yeniden canlandıracağımız eski Arastayı, türkülere konu olan Eklemeli Konağı ile Tarihi Beyler Konağı’nı ziyaret eden misafirlerimizin kültür turunu,   projesini hazırladığımız ve ihale aşamasında olan Tarakçı Sokağı ile Terziler Kaşı Sokağı’nı geçerek gelecekleri Talat Tarakçı Konağı ve Behçet Uz Konağı’nda dinlenerek tamamlamalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı