REKLAMI GEÇ

Buldan’da TKDK hibe destek protokolü imzalandı

Buldan’da TKDK hibe destek protokolü imzalandı

Buldan Doku Yerel Eylem Grubu (DOYEG)ile TKDK arasında imzalanan protokol ile Buldan’ı tarım ve turizm ile birlikte kalkındırmanın startı verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Ağustos 2020 Perşembe, 11:20

Buldan Yerel Kalkınma Stratejileri, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin yürüttüğü Leader projesi kapsamında 2 milyon TL hibe desteği almaya hak kazanmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nin yürüttüğü Leader Projesi kapsamında 2 milyon TL hibe desteği almaya hak kazanan Buldan Yerel Kalkınma stratejisinin uygulanması için, TKDK ile Buldan Doku Yerel Eylem Grubu arasında protokol imzalandı.

Buldan Doku Yerel Eylem Grubu Başkanı Serdal Uğur ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli Koordinatörü Murat Kar arasında imzalanan protokolle, Buldan’da kırsal kalkınma hamlesinin de stardı verildi.

“BULDAN İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”
İmzalanan protokolle, IPARD II Programı kapsamında kabul edilen ve 2 milyon TL hibe desteği almaya hak kazanan Yerel Kalkınma Strateji’nin uygulanması için ilk adımın atıldığını belirten Kaymakam Murat Sarı, “Yerel Kalkınma Strateji’nin kabul edilmesi, çiftçimizin, küçük esnafımızın kalkınması için önemli bir adım. Yerel Eylem Grubu Derneğimizin hazırladığı Kalkınma Stratejisi üç yıl süreyle uygulamaya konulacak. Projemizin ilk aşamasına 1 Milyon 922 bin 155 TL’lik destek sağlandı. Buldan’a daha çok hibe desteğinin gelmesi için çalışacağız” dedi.

“BÜYÜK FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ”
Doku Yerel Eylem Grubu Derneği yönetim kurulu üyesi Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “TKDK ile imzalanan protokolle, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Avrupa Birliğinin yürüttüğü Leader projesi kapsamında ilçemizin turizmden tarımına, tekstilinden hayvancılığına kadar birçok konuyu kapsayan Kalkınma Stratejimizi hayata geçirebileceğiz. Üç yıl içerisinde uygulanacak olan Yerel Kalkınma Stratejisi ile Buldan’da büyük farkındalıklar oluşturacağız. 2 milyon TL’lik hibe kredinin Buldan’ımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

60 SAYFALIK KALKINMA STRATEJİSİ HAZIRLADIK
TKDK Denizli Koordinatörü Murat Kar ile imzaladıkları protokolle, 60 sayfalık Buldan Yerel Kalkınma Stratejisinin uygulanmasının da startı verildiği belirten Doku Eylem Grubu Başkanı Serdal Uğur, “Derneğimiz uzun zamandan beri Yerel Kalkınma Stratejisi üzerine çalışıyor. Hazırladığımız 60 sayfalık Yerel Kalkınma Stratejisi, kırsal alanın kalkınması, üzüm bağlarının geliştirilmesi, restorasyon çalışmaları, alternatif turizmin geliştirilmesi gibi bir çok alt başlıklardan oluşuyor. Hedefimiz, kadın ve genç istihdamını artırmak, kırsal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesine destek olmak, ilçemizin yerel kaynak ve potansiyelinden yararlanılarak yeni gelir kaynakları yaratarak, yaşam kalitesini iyileştirmek. Buldan’ı yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak da stratejilerimizin arasında. Ayrıca, yayla çileği, Kadıköy Patlıcanı, Alandız Kestanesi gibi yöresel ürünlerimiz için coğrafi işaret belgesi alarak değerlerimize sahip çıkmak istiyoruz. 1 Milyon 922 bin 155 TL’lik destek Buldan’ın kalkınması için harcanacak. Çalışmalarımıza, Buldan evlerinin restore etmekle başlamak istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı