Buldan’daki Tripolis Antik Kenti’nde anıtsal çeşme gün yüzüne çıktı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Buldan’daki Tripolis Antik Kenti’nde anıtsal çeşme gün yüzüne çıktı

Buldan’daki Tripolis Antik Kenti’nde anıtsal çeşme gün yüzüne çıktı

Buldan’daki Tripolis Antik Kenti’ndeki kazılarda geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve milattan sonra 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen anıtsal çeşme yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 12:01

DENİZLİ (AA) – Denizli’nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti kazılarında geçtiğimiz yıllarda tespit edilen ve milattan sonra 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen anıtsal çeşme gün yüzüne çıkarıldı. Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman 40 kişilik ekiple 7 yıldır çalışma yaptıkları antik kentte önceki yıllarda ortaya çıkarılan yerlerin restorasyonuna devam ettiklerini belirtti.  Duman, çalışmalarda geçmiş dönemlerde meydana gelen deprem ve ardından yaşanan erozyonla oluşan toprağı kademeli olarak temizlediklerini dile getirdi.

ÇALIŞMALAR ANITSAL ÇEŞMEDE YOĞUNLAŞTI
Antik kentte 2013’de tespit edilen konut alanında kazılara devam edildiğini, buradaki zeminde bulunan mozaikleri koruma altına aldıklarını belirten Duman, şöyle konuştu:

“Bu yıl yaptığımız kazılarda daha önce tespit ettiğimiz ve mükemmel seviyede korunmuş 32 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ‘U’ planlı anıtsal çeşmeyi gün yüzüne çıkardık. Oldukça etkileyici bir cepheye sahip çeşmenin antik dönemin dinsel inançları doğrultusunda kentte tapınım gören çeşitli tanrı ve tanrıçaların yanı sıra dönemin önemli yöneticilerinin ve eşlerinin heykelleriyle süslendiği ortaya çıkartıldı.”

Çeşmenin 2. yüzyıla tarihlendiğini, mermer cephenin 3 katlı düzenli olduğu ve yazıtlar ile heykellerin devasa havuzun içerisinde yıkılmış konumda bulmayı düşündüklerini ifade eden Duman, şu bilgileri verdi:

“Çeşme alanında mermer, granit ve traverten sütunlarının olduğunu gördük. Çeşmenin, Roma İmparatoru Hadrianus onuruna yapılmış olduğunu ele geçirilen yazıtlar dahilinde düşünüyoruz. Çeşme, imparator adına yapıldığı için farklı coğrafyalardan taşlar getirilmiş. Bunlardan birisi de Mısır’ın Aswan ocaklarından geldiğini düşündüğümüz bir granit.”

Yapının benzerinin çok olmaması nedeniyle de değerli bir buluntu olduğuna dikkati çeken Duman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu anıtsal ve devasa büyüklükteki çeşme, sıcak yaz günlerinde kent sakinlerinin serinlemesine yardımcı olmuş ayrıca şehrin refah düzeyinin oldukça yüksek olduğunu göstermek için de çeşme ve diğer havuz gibi bölümlerinde zengin görünümlü taş süslemeciliği yapılmış. Böylece kente dışarıdan gelen kişilere, bu ihtişamlı yapı sayesinde kentin zenginliği anlatılmış.

Anıtsal çeşmede dini ritüel yapıldığını düşünmüyoruz. Ancak çeşmenin 15 metre yüksekliğe sahip cephesinde, kentin dinsel inançları doğrultusunda tanrı ve tanrıça heykellerinin olduğunu düşünüyoruz. Bu çeşmenin önünde bulunan süs havuzunu da günümüz şehir meydanlarındaki görsel amaçlı yapılmış süs havuzlarına benzetebiliriz.”

YAZARIMIZ YAŞAR TOK’UN TRİPOLİS İLE İLGİLİ YAZISI

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı