REKLAMI GEÇ

Cennet hurmaları kışa hazırlanıyor

Cennet hurmaları kışa hazırlanıyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde yetiştirilen cennet hurmaları, kabuklarının soyulmasıyla kurutulmaya bırakıldı. Bölgede büyük ilgi gören kurutulmuş cennet hurması, pazarda 15 TL’den alıcı buluyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Ekim 2023 Cuma, 13:35

Kış mevsiminin yavaş yavaş gelmesiyle, kurutularak kışın tüketilen meyveler de pazar tezgahlarında yerini almaya başladı. Kış atıştırmalıklarının vazgeçilmezlerinden olan cennet hurması da son günlerde pazar tezgahlarında en fazla alıcı bulan meyvelerin başında yer aldı. Son dönemde kuru meyvelere artan ilgiden nasibini alan cennet hurması, kabukları soyulduktan sonra iplere dizilerek kurutulmaya bırakıldı. Vatandaşların da ilgi odağı olan kurutulmuş cennet hurması, pazarlarda 15 TL’den alıcı buluyor.

Önceki dönemlerde cennet hurması üretimine önem vermediklerini dile getiren üretici Hacı Ali Kılınç, “Önceden biz cennet hurması üretimine çok önem vermezdik. Ancak kurutulmaya başlamasıyla birlikte talep çok yükseldi. Üretim her geçen yıl daha da artıyor. Genellikle pazara ham olarak getiriyoruz. Bu işten para kazanmak için evlerinde yapanlarda var. Balkonlarda teraslarda ve ahşap evlerde dizilere asılarak kurutuluyor. Hava durumuna göre bir hafta on gün süre içerisinde kuruyor. Olgunlaşmasıyla da tüketilebiliyor. Bizde vatandaşlarımız cennet hurmasını çok seviyor diye mevsiminde fidanları dikiyoruz. Buldan’da iki çeşit oluyor. Birisi kakaolu diğeri de bildiğimiz cennet hurması. Kurutulduktan sonra yemesi çok keyifli. Bu yıl da ürün bol maşallah. Şifalı olarak biliyoruz. Herkese afiyet olsun” dedi. DENİZLİ (İHA)

Yorumlar

mk   -  Bağlantı 6 Ekim 2023, 15:08

bu elmalar daha yeşil piyasayı maf etmeyin lütfen, kurutulan elma acı olur bir kere dolandırırsınız alıcıyı lütfen ayın 15 inden sonra başlayın

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı