Mimar adayları, Buldan'ın evlerini inceledi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Mimar adayları, Buldan’ın evlerini inceledi

Mimar adayları, Buldan’ın evlerini inceledi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından Denizli’ye düzenlenen teknik gezi kapsamında Buldan’ı ziyaret eden öğrenciler, ilçenin kültür mirası mimarisini ve restorasyon örneklerini yerinde inceledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Ekim 2021 Cumartesi, 17:58

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakütesi Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencileri, Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayşe Şentürer, Araştırma Görevlisi Yeşil Armağan ile birlikte Buldan’i ziyaret etti. Buldan’ın kendine özgü mimari yapısıyla dikkat çeken kültür mirası evlerini, restorasyon örneklerini yerinde inceleme fırsatı bulan genç mimar adaylarına, Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın eşlik etti.

Buldan gezisini Süleymanlı Yayla Gölü’nden başlayan mimar adayları, Buldan Belediyesi tarafından 2011 yılında restore edilerek el sanatları merkezi ve belediye hizmet binası olarak ziyarete açılan eski Hükümet Konağı ile eski cezaevini gezdi.

Daha sonra, Buldan Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulaması yapılan sokakları karış karış gezen mimar adayları, ilçenin mimari dokukusunu ve restorasyon uygulamalarını yerinde inceledi.

Mimar adaylarına, Buldan Belediyesi tarafından hazırlanan el dokuması yöresel ürünleri, Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in “Dokumanın Başkenti Buldan” kitabı ile ilçenin tarihi ve kültürel değerlerinin yer aldığı kitaplar hediye edildi.

Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencilerinin Buldan gezisi, Tripolis Antik Kenti ziyareti ile sona erdi.

Yorumlar

Ali Kürşad Kıran   -  Bağlantı 18 Ekim 2021, 00:47

Tarihi, kültürel, doğal güzellikleriyle örnek ilçe Buldan. Ve bu güzel beldenin başarılı Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı