Türkiye’de Tek Örnek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Türkiye’de Tek Örnek

Türkiye’de Tek Örnek

Türkiye’de tek örnek olan “Kamara traverten sırtı” koruma kararı sevinci yaşanıyor

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Eylül 2019 Perşembe, 09:47

Buldan Kamara Traverten Sırtı Doğal Sit Alanı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi, vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

DENİZLİ (AA)
Yenicekent Mahallesi’nin Narlıdere mevkisindeki Kamara Kaplıcalarının olduğu bölgede zengin mineral içerikli termal suyun oluşturduğu, yaklaşık 100 metre uzunluğa sahip bin 200 metrekare alandaki traverten, suyunun zamanla kesilmesi üzerine hava şartlarının da etkisiyle deforme olmaya başladı.

Büyük Menderes Nehri kenarındaki termal suyun oluşturduğu ve 2003 yılında doğal sit alanı ilan edilen doğal yapının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi, çevredeki işletmeciler ve vatandaşları sevindirdi.

Traverten sırtının yanında kaplıca tesisi işleten Mustafa Başalı, Cumhurbaşkanlığı kararı ile koruma altına alınan alanının bir su traverteni olduğunu belirtti.

Bu travertenin tarihinin eskiye dayandığını dile getiren Başalı, “Türkiye’de şu anda tek numune gözüken kayalardan birisi olduğundan dolayı koruma altına alınmıştır. Daha önce 1996 yıllarına kadar su akıyordu, fakat daha sonra yeraltı sularının basınçlarının düşmesinden dolayı sular çekilmiştir. Bundan dolayı da şu an su çıkışı yoktur. Şu anda atıl vaziyette durmaktadır. Zaman zaman hava şartlarından dolayı da traverten dağılmak üzeredir.” diye konuştu.

Başalı, bu alanı korunma kararının önemli ve sevindirici olduğuna değinerek, bölgeyi ellerinden geldiğince korumaya çalıştıklarını ancak hava şartlarından dolayı deforme olduğunu anlattı.

Kaplıcaya gelen Ümit Tarhan da travertenin koruma altına alınmasının önemine dikkat çekerek, “Zamanla oluşan bu doğa harikasının yok olmaması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından alınan bu kararı çok yerinde buluyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı