REKLAMI GEÇ

Çal Belediyesi’nden büyük ve küçükbaş hayvan üreticilerine yem nakliyesi desteği

Çal Belediyesi’nden büyük ve küçükbaş hayvan üreticilerine yem nakliyesi desteği

Çal’da yaşayan hayvan yetiştiricilerinin Toprak Mahsülleri Ofisi’nde aldığı 201 ton yemlik arpanın nakliyesini Çal Belediyesi üstlendi. Üreticiler kişi başı bin liralık nakliye masrafından kurtuldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Nisan 2022 Perşembe, 09:48

Çal Belediyesi, bir süre önce Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) ve Denizli Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanlığı ile protokol yaptı. Yapılan anlaşma gereği; üreticilerin taleplerini alan Çal Belediyesi, kayıt işlemlerinin ardından evrakları TMO’ne gönderiyor. Ofisten arpa talebinde bulunan üreticilerin arpaları Çal Belediyesi tarafından ilçeye taşınıyor.

Böylelikle üreticilerin her biri ortalama 1000 TL nakliye bedeli ödemekten kurtuldu. Başkan Fethi Akcan, “Denizli ve Çivril’den arpa alan üreticiler bireysel olarak arpalarını taşıdıkları için ciddi bir nakliye ücreti ödüyorlardı. Üreticiler yem, mazot ve diğer giderler nedeniyle zaten zor durumda. Biz üreticilerimize yılda yaklaşık 1 milyon TL’lik nakliye gideri desteği verdik. Türkiye’nin daha refah ve mutlu yarınları için üretim, üretim diyoruz. 2015 yılında başlattığımız Tarım Kenti Çal Projesi’nin ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha gördük. Gıdanın ve tarımın stratejik ürünler olduğunu dünya gördü. Bu nedenle üretmeliyiz. Üreticilerimiz üretirken devletimizde onların yolunu açmalıdır” dedi.

“GENÇLERİMİZ TARIMA VE ÜRETİME ÖZENDİRİLMELİDİR”
Belediye Başkanı Akcan, Türkiye’de tarımsal üretim seferberliğinin şart olduğunu, özellikle gençlerin tarım ve üretime daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, açıklamasına şöyle devam etti;
“Çiftçilerin ve kırsal kesimde yaşayan insanların yaşam standartları arttırılmalıdır. Bu standartları yükseltecek sistem kurulmalıdır. Gıda güvenliğinin ne denli hayati bir önemde olduğu artık net bir şekilde anlaşıldı. Korona virüs salgını gösterdi ki, güvenilir gıda olmazsa olmazımız. Gençlerimiz tarıma özendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Tarım ülkesi olan Türkiye, salgın hastalık geçtikten sonra da bu konunun önemini asla unutmamalı, rafa kaldırmamalıdır. Daha fazla üretim için tarımsal seferberlik şarttır. Belediye olarak üreticilerimiz için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Üreticilere bu hizmete sunarken, bize destek veren Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne de teşekkür ediyorum” dedi.”

ÜRETİCİLER ÇOK MUTLU
Çal Belediyesi’nin bu hizmeti üreticileri çok sevindirdi. Çallı büyük ve küçükbaş hayvan üreticilerinden Cengiz Kılıç, “Belediye başkanımıza bu hizmetinden ötürü çok teşekkür ediyoruz. Üreticiler, önceden Denizli ya da Çivril’e giderek TMO’nden arpayı kendimiz alıp, kendimiz nakliye ediyorduk. Bu da ekonomik külfete sebep oluyordu. Ben şahsin daha önce nakliye gideri yüksek olduğu için TMO’nden arpa almıyordum. Belediye’nin bu hizmeti vereceğini duyunca hemen başvurdum, 5 dakikada işlemlerdim bitti ve hayvanlarıma vereceğim arpa Denizli’den Çal’a belediye ekipleri tarafından getirildi” derken, bir başka üretici Mehmet Tekeci ise, nakliye giderlerinin belediye tarafından karşılanmasının üreticilere önemli destek olduğunu vurguladı.
İlk etapta Çal Belediyesi, TMO’nden 201 ton arpayı Çal’a getirdi. Belediye çalışanları arpaları çuvallara koyarak, terazide tartıp hak sahiplerine teslim etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Temmuz 2024 Perşembe 18 37Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 20 36Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20 37Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 19 38Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 20 38Sıcak