REKLAMI GEÇ

Çal Ekşi Höyük kazılarında önemli bulgular elde edildi

Çal Ekşi Höyük kazılarında önemli bulgular elde edildi

Çal’ın Dayılar Mahallesi, Ekşi Höyük mevkisinde Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla devam eden, Çal Belediyesi’nin de desteklediği kazılarda insanlık tarihine ışık tutacak, 8 bin 600 yıllık bulgular elde edildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Ağustos 2017 Cuma, 11:28

Çal’da insanlık tarihine ışık tutacak kazı çalışmaları Dayılar Mahallesi’nde 2 yıldır devam ediyor.

Kazıya Ege Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi’nden akademisyenlerde destek veriyor.

Belediye Başkanı Fethi Akcan, kazı alanını ziyaret ederek, Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu’ndan bilgi aldı.

Dedeoğlu, “Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ekşi Höyük’teki kazı çalışmalarını 2 yıl önce başlattık. Burası insanlık tarihi için çok önemli. 8 bin 600 yıllık bulgular elde ettik. 5 ayrı insan kemiği inceleniyor. Erkek iskeletinin oldukça iri olduğu göze çarpıyor. Kemiklerin incelemesi bittiğinde kaç yıllık oldukları belirlenecek. Kazı alanından çıkardığımız materyeller, insanların kullandığı aletler, mimari tabanları incelediğimizde buranın 8 bin 600 yıl önce kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni bulgular inceleniyor. Höyüğün 9-10 bin yıl önce kullanıldığı da ortaya çıkabilir. Bu kazı bilim insanlarını oldukça heyecanlandırıyor” dedi.

KAZIYA ÇAL BELEDİYESİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYOR
Belediye Başkanı Fethi Akcan, bölgede bilinen en eski yerleşim yerinin Çivril’deki Beycesultan olduğunu söyleyerek, “Çal’daki kazılarda elde edilen bulgular, Ekşi Höyük’ün Beycesultan’dan daha eski bir yerleşim yeri olduğunu gösteriyor. Burada görevli bilim insanları, 2-3 yıl sonra geniş kapsamlı daha yeni bulgulara ulaşılacağını söylüyor. Biz Belediye olarak, 26 kişilik kazı ekibine destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Kısa süre sonra, aynı ekip Aşağıseyit Mahallesi’ndeki höyükte de kazı çalışmalarını başlatacak. Bu kazılar sadece Çal için değil, bilim dünyası ve insanlık tarihi adına da oldukça önemli” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Nisan 2024 Pazar 3 21Parçalı Bulutlu
22 Nisan 2024 Pazartesi 4 23Parçalı Bulutlu
23 Nisan 2024 Salı 8 30Parçalı Bulutlu
24 Nisan 2024 Çarşamba 14 31Çok Bulutlu
25 Nisan 2024 Perşembe 11 24Parçalı Bulutlu