REKLAMI GEÇ

Çal’da Büyük Menderes’in 12 kilometrelik yatağının temizlenmesi için harekete geçildi

Çal’da Büyük Menderes’in 12 kilometrelik yatağının temizlenmesi için harekete geçildi

Kanyonu turizme kazandırmak için yatırımlar yapan Çal Belediyesi, kanyon ve sudan koyun geçirme yarışmalarının yapıldığı alanı kaplayan 12 kilometrelik bölgenin temizlenmesi için DSİ üzerinden girişim başlattı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Mayıs 2020 Cuma, 14:01

Çal Belediyesi; Büyük Menderes Nehri yatağının, 8 asırdır düzenlenen Koyun Sudan Geçirme Yarışması’nın yapıldığı Köprübaşı mevkisinden Çal Kısık Kanyonu’na kadar olan bölgenin temizlenmesi için DSİ üzerinden harekete geçti.

DSİ’den temizliğin yapılması için söz aldıklarını belirten Çal Belediye Başkanı Başkan Fethi Akcan, “Aşağıseyit ile Kısık Kanyonu arasında doğa yürüyüş yolu yapıldığında muhteşem bir yol olacak. Nehir yatağı da temizlendiğinde görsel olarak zenginlik olacak. Bu yol, kanyon ile bütünleşecek ve turizm adına önemli bir kazanım elde edilecek. DSİ Bölge Müdürlüğü’nden olumlu cevap aldık. İş makinaları 12 kilometrelik nehir yatağını temizlediğinde hem yürüyüş yolu kazanılmış olacak hem de olası taşkınlarda çevresindeki araziler korunmuş olacak. Çünkü, yağmur ve karın yoğun yağdığı yıllarda nehir yatağı yığılmış ağaç kütükleri ve dalları yüzünden taşıyor” diye konuştu.

Öte yandan Çal Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tatar, nehrin kendi arazisinin yanından geçen bölümünü kendi imkanlarını kullanarak temizledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
14 Haziran 2024 Cuma 19 38Rüzgarlı
15 Haziran 2024 Cumartesi 15 32Az Bulutlu
16 Haziran 2024 Pazar 14 34Az Bulutlu
17 Haziran 2024 Pazartesi 15 35Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 16 36Sıcak