REKLAMI GEÇ

Çal’ın 8 asırlık geleneği sergilendi

Çal’ın 8 asırlık geleneği sergilendi

Çal’ın 8 asırlık geleneği “Sudan Koyun Geçirme” etkinliği, Aydınlı bir fotoğrafçı tarafından İstanbul’a taşındı. 5 yıldır aralıksız takip ettiği geleneğin en güzel karelerini sergileyen fotoğrafçı Sabih Güzel, iki gün önce geçirdiği trafik kazasında yaralandığı için kendi sergisine katılamadı.

Şengül Boz / DENİZLİHABER / 20 Aralık 2015 Pazar, 16:04

Çal’ın 8 asırlık “Sudan Koyun Atlatma” geleneğini anlatan resim sergisi, Büyükçekmece Belediyesi, Çal Belediyesi, Büyükçekmece Fotoğraf Derneği ve Kuşadası Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği iş birliğiyle, Atatürk Kültür Merkezi İbrahim Çallı Sanat Galerisi’nde açıldı.

denizli-8-asirlik-gelenek-istanbul-a-tasindi-ic-1
Sergi açılışına, Büyükçekmede Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün davetlisi olarak katılan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, davetlileri 8 asırlık geleneği ve çoban Seyit ile Ümmü kızın öyküsünü anlattı.

denizli-8-asirlik-gelenek-istanbul-a-tasindi-ic-3

KAZA GEÇİRDİ KENDİ SERGİSİNE KATILAMADI
Çal’ın 8 asırlık “Budan koyun Geçirme” geleneğini 5 yıldan beri takip eden ve fotoğraflayan sanatçı Sabih Güzel, sergi açılışına katılamadı. Sergi için İstanbul’a gitmek üzere Aydın’dan yola çıkan sanatçı Güzel trafik kazası geçirdi ve yaralandığı için sergiye katılamadı. Güzel’in sağlık durumunun iyi olduğu, kazanın izlerini taşıyan ve üzerinde cam parçaları bulunan tablolar da sergide yer aldı.

denizli-8-asirlik-gelenek-istanbul-a-tasindi-ic-4

AÇILIŞ KURDELESİNİ BAŞKANLAR KESTİ
Serginin açılış kurdelesini Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile birlikte kesen Çal Belediye Başkanı Akcan, 8 asırlık Sudan Koyun Geçirme Geleneği ile Çoban Seyit ile Ümmü Kız’ın öyküsünü anlattı. Akcan, sergi açılışı ve panele katılan davetlilere Çal’ın yöresel ürünlerinden hazırladığı paketi sundu, “Sudan koyun Geçirme” geleneği için hazırlanan dastarı mevkidaşı Hasan Akgün’e verdi.

denizli-8-asirlik-gelenek-istanbul-a-tasindi-ic

DOSTLUK KÖPRÜSÜ OLUŞTURULDU
Büyükşekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, 2016 yılında düzenlenecek olan Sudan Koyun Geçirme etkinliğine katılacağına dair söz verdi. Başkan Akcan’a Büyükşekmece’nin sembolü olan ve Mimar Sinan tarafından yapılan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün maketini hediye etti. Akgün, bu köprünün iki belediye arasında dostluğun başlangıcı olmasını temenni etti.

Sergi, 24 Aralık’a kadar açık kalacak,

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Haziran 2024 Salı 17 37Sıcak
19 Haziran 2024 Çarşamba 18 38Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 17 38Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 17 38Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 17 37Sıcak