Denizli’nin gizli cenneti Çal Kanyonu, turizme kazandırılıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’nin gizli cenneti Çal Kanyonu, turizme kazandırılıyor

Denizli’nin gizli cenneti Çal Kanyonu, turizme kazandırılıyor

Çal’da bulunan ve yörede ‘Kısık Kanyonu’ olarak da bilinen gizli cennet Çal Kanyonu, ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Doğaseverler ile fotoğraf tutkunların yoğun ilgi gösterdiği Çal Kısık Kanyonu’nun turizme açılması için yapımına başlanan asma köprülü yürüyüş yolunda 950 metre geçildi. Yaklaşık 3 bin metre uzunluğundaki yürüyüş yolunun bittiğinde kanyonun turizmde çekim merkezlerinden biri olması hedefleniyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Mart 2021 Cuma, 14:16

Denizli il merkezine 60, Çal ilçesine 7 kilometre mesafede, Kumral Mesireliği yakınında, yaklaşık 90 metre derinliğindeki vadide bulunan, içinden Büyük Menderes Nehri geçen Çal Kanyonu, 2003 yılında dönemin valisi merhum Recep Yazıcıoğlu’nun ilk kez rafting yapmasıyla gündeme geldi. Turizmin geliştirilmesi için hazırlanan proje kapsamında 2013 yılında Çal Kanyonu’na İl Özel İdaresi tarafından 140 metre uzunluğunda asma köprülü yürüyüş yolu yapıldı. Ziyaretçiler, bu yürüyüş yolunu kullanarak, kanyonda ilerleyerek eşsiz manzaranın tadını çıkarabiliyor. Kanyondan geçen suyun derinliği 2 metreyi bulurken, içinde Bizans ve Roma dönemlerine ait anıt mezarlar da yer alıyor. Kanyon, suyunun serinliği, eşsiz manzarası, zengin yaban hayatı ve doğal güzelliğiyle ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Kanyonu ziyaret eden Aydınlı gezginler Aziz Özden, Ediz Verdioğlu, Ebru Öztürk ve Sabriye Yıldırım, kanyona hayran kaldı. Aydınlı gezginler, kanyonda yapılan çalışmaları da yerinde gördü.

Ziyaretçilerden Ebru Öztürk, Çal’a yolu düşen bütün herkesin mutlaka Çal Kısık Kanyonu’nu görmesini istedi. Aziz Özden de, “Dik vadilerin arasında bulunan gizli cennet Kısık Kanyonu efsane, muhteşem bir yer. Herkes mutlaka burayı görmeli” diye konuştu.

Ediz Verdioğlu ise güzergahta tanıtım levhası bulunmadığından kanyonu bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, bölgenin tanıtımına ağırlık verilmesini istedi.

Sabriye Yıldırım da “Buraya gelelim, sahip çıkalım, tanıtalım. Her anlamda ilgilenelim. Çünkü çok güzel” dedi.

Çal Kanyonu’nda yapımı devam eden asma köprülü yürüyüş yolu 950 metreyi geçerken, Çal Belediyesi’nin kanyondaki yürüyüş yolunu bu yıl içinde yapılacak çalışmalarla 3 kilometreye çıkartacağı bildirildi. Kanyondaki yürüyüş yolunun bitmesiyle Çal Kanyonu, Türkiye’nin en uzun asma köprülü yürüyüş yollarından biri olacak. Muğla Seydikemer’deki Saklıkent’e rakip olması beklenen kanyondaki yürüyüş yoluna proje kapsamında dinlenme alanları, kafeterya, fotoğraf çekme alanları ve cam terasların olduğu alanlar da yapılacak.

“ASMA KÖPRÜLÜ YOL İLE TURİZME KAZANDIRILACAK”
Bağlara, doğal ve tarihi güzelliklere sahip Çal’ı turizme açmak için kanyon projesini hazırlayıp hayata geçirdiklerini belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, kanyondaki güzelliklerin yeni yapılacak olan 3 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yoluyla daha da ortaya çıkacağını söyledi.

Türkiye’de nadir görülen doğa güzelliklerine ev sahipliği yapan Çal Kanyonu’nun turizm merkezi olması için proje yürüttüklerini ifade eden Başkan Akcan, “Çal’da Türkiye’nin en güzel kanyonlarından biri olan Çal Kanyonu var. Burada belediye olarak proje yürütüyoruz ve hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışıyoruz. 2013 yılında özel idare tarafından 140 metrelik bir yürüyüş yolu yapılmış ve kalmış. Biz buradaki çalışmalara tekrar başladık. Tamamen belediye imkanlarıyla 850 metrelik daha yol yaptık. Bu sene Temmuz ayında yolunu asfaltlayacağımız Çal Kanyonu, nasip olursa bu sene faaliyete geçecek. Şuanda asma köprülü yürüyüş yolu 950 metreyi buldu. Çalışmalar tamamlandığında Çal Kanyonu’na Türkiye’nin en uzun asma köprülü yürüyüş yolu yapılmış olacak” dedi.

“SAKLIKENT’E RAKİP OLMASI BEKLENİYOR”
Kanyonun güzelliğinin yürüyüş yolu tamamlandıktan sonra daha da ortaya çıkacağını kaydeden Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Muğla Seydikemer’deki Saklıkent’ten daha iyi olacağını düşünüyoruz. Kanyonun içinde büyük mağaralar, tarihi değirmen yatakları ve kaya mezarları bulunuyor. Bu yıl içinde çalışmaları tamamladıktan sonra yerli ve yabancı turistleri bekliyoruz” diye konuştu.

ÇAL’DAKİ TURİZM ZENGİNLİKLERİ
Denizli’nin 19 ilçesinden biri olan Çal’ın geçmişinin çok eski tarihlere dayanan köklü bir ilçe olduğunu anlatan Başkan Akcan, “Özellikle Ağlayan Kaya Şelalesi, şarap tanrısının doğup yaşadığı Bahadınlar’daki Apollon Lermenos Tapınagı, Kuyucak’taki taş evler, Osmanlı kervanlarının Büyük Menderes’i aşmasını sağlayan tarihi Hançalar Köprüsü, metruk Kayıpazarı minaresi, Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ekşi Höyük’e ev sahipliği yapan ilçemizde ayrıca doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği Çal Kanyonu, ilçemizin turizm zenginliklerinden sadece bir kaçı” dedi.

“İLÇEMİZİN TANITILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Türkiye’de şarap üzüm üretiminin yüzde 64’ünü karşıladıklarını, şarabın yüzde 50’sini ürettiklerini açıkladı. Akcan, şunları söyledi: “Şarap bağı olarak Türkiye’nin en büyük ilçesiyiz. İlçemizde ayrıca kekik, lavanta, mısır, ay çekirdeği, anason, turşuluk biber, bamya ve her türlü meyvenin yetişiyor. Çal, 850 metrenin üzerinde bir rakıma ve bereketli toprakları sahip. Belediye olarak ilçemizin tanıtılması için çalışmalar yapıyoruz. Şuanda kanyon başta olmak üzere turizmle ilgili Google’da işaretlemeler, ilçemizi ziyaret edecek olan vatandaşlarımızın nerelerde ne gibi ihtiyaçlarını giderebilir, nereleri ziyaret edebilirliğinin programlarını yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ay sonu itibariyle Çal turizmi diye arandığında ilçemizde gezilecek olan yerleri çok rahat bir şekilde bulup görebilecekler.”

“BATI ANADOLU’NUN EN ESKİ YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞILDI”
Çal’ı tarım ve tarihin yanında şarap turizmiyle de ön plana çıkarmak istediklerini belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şuanda bazı firmalarımız şarap mahzenleri, tadım yerleri ve mekanlarla ilgili çalışmalar yapıyor. Yakında otel yapım çalışmaları da başlayacak. Bu çalışmalar tamamlandığında hedefimiz 2023-2024 yıllarında tarım kenti olan Çal’a turizmi de kazandırmış olmak. Doğal güzellikleriyle beraber Çal’da tarım turizmini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Tarım, doğa turizmi ve tarih turizmini birleştirip Türk turizmine katkı yapmak istiyoruz. Ekşi Höyük’te yapılan kazı çalışmalarında şuanda batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerine ulaşmış bulunmaktayız. Şuanda 9 bin yıl geriye gidildi. Kazı çalışmaları devam ediyor. Bunlarla ilgili tanıtımları önümüzdeki günlerde yapacağız.”

Yorumlar

Çökelez Dağı   -  Bağlantı 12 Mart 2021, 17:32

Pamukkale Irlıganlı arasından yeni Çal yolunun açılıp, Pamukkale Çal turizminin ertegre edilmesi, Pamukkaleye gelen turistlerin Çal’ı ziyaret etmeleri için önemli ve gereklidir. Denizli Çal Bekilli Uşak / Çal Çivril yolunu da kısaltmış olup ulaşımı k

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
28 Temmuz 2021 Çarşamba 16 35Sıcak
29 Temmuz 2021 Perşembe 17 35Sıcak
30 Temmuz 2021 Cuma 18 35Sıcak
31 Temmuz 2021 Cumartesi 18 36Sıcak
1 Ağustos 2021 Pazar 19 36Sıcak

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit