REKLAMI GEÇ

Doğduğu toprakların türkülerine can verecek

Doğduğu toprakların türkülerine can verecek

Türk Halk Müziği sanatçısı Adnan Koparan, Çal Belediyesi’nin desteğiyle yöre halkı tarafından dillendirilen, ancak kayıtlara geçmeyen türküleri derlemeye başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Kasım 2014 Çarşamba, 09:39

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
Türk Halk Müziği sanatçısı Adnan Koparan, bir süre önce Çal Belediye Başkanı MHP’li Fethi Akcan ile temasa geçerek, ilçenin anonim olan ve yöre halkı tarafından bilinen oyun havası, türkü ve zeybeklerin kayda geçmesi için çalışma başlattı. Çal Belediyesi tarafından desteklenen proje kapsamında Çal’a bağlı 34 köyde yaşlılar ile bire bir görüşmeler yapan Koparan şunları söyledi:

“TRT repertuvarına girmiş sekiz Çal türküsü var. Bir de yöre halkı tarafından bilinen ancak hiçbir yerde kayıtlara geçmemiş türkülerimiz mevcut. Unutulmaya yüz tutmuş olan bu türkülerimizi kayıt altına alıp, gelecek nesillere aktarmak için çalışma başlattık. Şu ana kadar 14 türküyü derledim. Türkülerin sözlerini notalara dökeceğim ve çalışma bittiğinde Çal Türküleri Albümü çıkaracağım. Aynı zamanda bu türküler, TRT repertuvarına da kazandırılacak.”

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan da, “Sanatçı Adnan Koparan’ın yaptığı ve bizim de desteklediğimiz çalışma önemli. Bizlerin dedelerimiz ve ninelerimizden duyduğumuz ancak yeni neslin bilmediği Çal türkülerinin derlenmesi folklörümüz ve kültürümüz adına çok önemli çalışma olacak” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
14 Haziran 2024 Cuma 19 38Rüzgarlı
15 Haziran 2024 Cumartesi 15 32Az Bulutlu
16 Haziran 2024 Pazar 14 34Az Bulutlu
17 Haziran 2024 Pazartesi 15 35Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 16 36Sıcak