REKLAMI GEÇ

Fethi Akcan: Çiftçiye destek değil köstek olunuyor

Fethi Akcan: Çiftçiye destek değil köstek olunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) bu yıl sulama yapacak olan çiftçilere “Yüzde 50 peşin, yüzde 50 kefilli senet karşılığı” sulama yaptırma kararı aldı. Bu karar büyük tepkilere neden oldu. Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Bu ülkenin cumhurbaşkanı, yani devletin başındaki kişi ‘Kendi evinizin önüne bile ekin, boş yer kalmasın’ derken, aynı devletin uygulayıcıları çiftçinin üretmemesi için elinden geleni yapıyor. Zaten zor durumda olan çiftçiye destek yerine köstek olunuyor” diye isyan etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Haziran 2020 Cuma, 13:33

DSİ, sulama yapacak olan çiftçilere “Yüzde 50 peşin, yüzde 50 kefilli senet karşılığı” sulama yaptırma kararı aldı. Bu karar Çal, Çivril ve Baklan ovalarında sulama yapacak olan çiftçilerin tepkisine neden oldu.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, mazot, gübre, ilaç ve tarım ekipmanlarındaki yüksek fiyat nedeniyle zor durumda olan çiftçiye devletin destek yerine köstek olduğunu ifade etti.

Akcan, “Bu ülkenin cumhurbaşkanı çiftçilere üretin diyor. Saksılara bile sebze dikin diyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ‘Kendi evinizin önüne bile ekin, boş yer kalmasın’ dedi. Ancak, devletin uygulayıcı birimleri tersine adımlar atıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu bakanlığa bağlı DSİ, üreten çiftçilere destek yerine onları daha da zor duruma düşürme gayretinde” dedi.

“BÜYÜK HAKSIZLIK VAR”
DSİ’nin Baklan Ovası’nda sulama yapacak olan çiftçilere, ana kanalın bölüm 1 kısmı için saatlik 50, bölüm 2 kısmındaki araziler için ise saatlik 70 TL sulama bedeli istediğini, üstelik paranın da yarısının peşin olacağını söyleyen Başkan Akcan, “Mısır ürünü için 3, ay çekirdeğine 2, yonca ve şeker pancarı ürünleri için de 4 kez sulama yapılacağını hesaplayan DSİ, bu parayı sulama sezonu başında çiftçilerden istiyor. Belki de mevsim yağışlı olacak çiftçi 3 yerine 2 sulama yapacak. Sistem o kadar yanlış ki, örneğin ay çekirdeği için sulama bedeli yatıran çiftçi bu hakkını mısır sulaması için kullanamıyor. Çiftçinin kaç kez sulama yapacağına başkası nasıl karar veriyor. Çok saçma sapan bir sistem. Bu karardan ivedilikle geri dönülmelidir. Alınan yeni karar uygulanırsa çiftçiye büyük haksızlık olacak” diye konuştu.

“GIDANIN ÖNEMİ UNUTULMASIN”
Başkan Akcan, korona virüsüyle mücadele döneminde dünyanın gıdanın önemini bir kez daha hatırladığını sözlerine ekleyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bizim bölgemizde sadece Baklan Ovası’nda 390 bin dönüm arazi sulanıyor. Yani insanlarımız üretiyor. Korona döneminde hemen hemen tüm bakanlıklar destek paketleri açıklarken, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı DSİ’nin peşin para uygulaması gerçekten düşündürücü. Devletimiz içinde bulunduğumuz ortamda çiftçiye alım garantisi vermeli. Sulama bedeli de çiftçi sezon sonunda ürününü sattığı zaman ödemeli. Devlet çiftçiye alım garantisi verse, onları enflasyona ezdirmese üreticiler daha çok ve daha kaliteli ürün yetiştirir. Bizim insanımız üretmeyi seviyor. Örnek vereyim; 2018’de Çal’da 25 bin dekar arazi işlemiyordu. Şimdi bu rakam 5 bin dönüme düştü. İnsanımız üretmek istiyor. İnsanımız ürününü kaç liraya, nereye satacağını, su parasını nasıl ödeyeceğini düşünmemeli. Tüm üreticiler daha verimli ve daha kaliteli üretime odaklanmalı. Baklan Ovası’nda ana kanalın Bölüm 2 kısmında kalan araziler için hem daha çok sulama bedeli alınıyor hem bu bölümdeki üreticiler mağdur ediliyor. Gıdanın önemi unutulmasın. Türk halkı üretmeyi sever ve becerir. Devletimizin başındaki Sayın Cumhurbaşkanı ‘Üretin’ diyor, alt kadrolar insanlara fren attırıyor, tedirgin ediyor. Bu konuda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, DSİ ile irtibata geçerek yangın uygulamaya nokta koymalıdır.”

“DEVLET PARAYI DÜŞÜNECEĞİNE ÇORAKLAŞAN TOPRAKLARI KURTARSIN”
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, vahşi sulama nedeniyle Türkiye’nin en bereketli topraklarından olan Baklan Ovası’nda çoraklaşma da olduğunu hatırlattı, bu konuda DSİ’nin ivedilikle önlem almasını istedi.

Akcan, “Vahşi sulama nedeniyle ova da verim düştü. Çiftçilere farklı ürünler ektirerek topraklar dinlendirilmelidir. Yarın devletimiz su bedava bile dese ovada ürün yetişmeyecek. Devlet bu aşamada sulama parasını düşüneceğine, üreticilerden nasıl para alacağına odaklanacağına çoraklaşan toprakları kurtarsın” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Fethi Akcan

Belediye Başkanı

Çal’da hizmet zamanı..

Çal Hakkında

Kültürüne bağlı, ekonomisi güçlü Çal doğuyor

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
9 Ağustos 2022 Salı 17 33
10 Ağustos 2022 Çarşamba 16 31Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
11 Ağustos 2022 Perşembe 16 30Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
12 Ağustos 2022 Cuma 15 31Parçalı Bulutlu
13 Ağustos 2022 Cumartesi 16 33Parçalı Bulutlu

Çal Rehber

Kaymakamlık: 751 30 01
Belediye Başkanlığı: 751 30 05 
Emniyet Amirliği: 751 30 46
Jandarma Komutanlığı: 751 33 89
Askerlik Şubesi: 751 30 11
Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84
Mal Müdürlüğü: 751 30 44
Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94
Devlet Hastanesi: 751 22 44 
Tapu Müdürlüğü: 751 31 31
İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Kaymakamlık: 751 30 01 Belediye Başkanlığı: 751 30 05  Emniyet Amirliği: 751 30 46 Jandarma Komutanlığı: 751 33 89 Askerlik Şubesi: 751 30 11 Nüfus Müdürlüğü: 751 33 84 Mal Müdürlüğü: 751 30 44 Milli Eğitim Müdürlüğü: 751 31 94 Devlet Hastanesi: 751 22 44  Tapu Müdürlüğü: 751 31 31 İlçe Tarım Müdürlüğü: 751 30 25

Mahalleler

Akkent

Belevi

Çal

Denizler

Hançalar

İsabey

Ortaköy

Selcen

Süller

İsmailler

Yeşilyurt

Zeyve

Mozalar

Serdarlar

Alfaklar

Aşağıseyit

Bahadınlar

Baklançakırlar

Bayıralan

Çalçakırlar

Çalkuyucak

Dağmarmara

Dayılar

Develler

Gelinören

Kabalar

Kaplanlar

Karakaya

Karapınar

Kocaköy

Mahmutgazi

Peynirci

Sakızcılar

Sazak

Şapçılar

Yazır

Yukarıseyit

Akkent Belevi Çal Denizler Hançalar İsabey Ortaköy Selcen Süller İsmailler Yeşilyurt Zeyve Mozalar Serdarlar Alfaklar Aşağıseyit Bahadınlar Baklançakırlar Bayıralan Çalçakırlar Çalkuyucak Dağmarmara Dayılar Develler Gelinören Kabalar Kaplanlar Karakaya Karapınar Kocaköy Mahmutgazi Peynirci Sakızcılar Sazak Şapçılar Yazır Yukarıseyit