REKLAMI GEÇ

PAÜ yönetiminin Çal çıkarması

PAÜ yönetiminin Çal çıkarması

Ekibiyle birlikte Çal’ı ziyaret eden Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ’ye ait 600 dönümlük arazinin 200 dönümünü seracılık yapılması için Çal Belediyesi’ne tahsis edeceklerini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Kasım 2016 Pazartesi, 15:42

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, üniversitenin üst düzey yöneticileriyle birlikte Çal’ı ziyaret etti. Rektör Bağ, önce Çal Kaymakamı Selami Korkutata’yla bir araya geldi, ardından Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ı ziyaret etti.

denizli-pau-cal-2

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Çal’da yüksek öğrenim oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, Çal’ın eğitimde Denizli’nin en önemli kalesi konumunda olduğunu söyledi. Çal Meslek Yüksekokulu’nun eksiklerinin giderilmesi, bölüm ve öğrenci sayısının arttırılmasıyla ilgili Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’dan destek isteyen Akcan, “Meslek yüksekokulumuz Çal’a yakışmak zorunda. Okulumuz bir türlü istenilen seviyeye gelmedi. Çal, eğitimde Denizli’nin kalelerinden biriyse, üniversitemiz de gerekeni yapmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise, bölgesel kalkınmalar için üniversitelerin en önemli faktör olduğunu vurgulayarak, “Her hafta bir ilçemizi üniversitemizin üst düzey yöneticileriyle ziyaret ediyoruz. Eksiklikleri ve aksaklıkları yerinde tespit ediyoruz. Öğrencilerimize sahip çıkan Çal halkına ve Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’a teşekkür ediyorum” dedi.

TOHUMCULUK ISLAH VE GENETİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ
Rektör Prof. Dr. Bağ, Çal ziyaretinde ilçenin uzun süredir istediği ve bununla ilgili kararların alındığı Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsü’ne ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Bağ, “Çal’da üniversitemize ait olan Kumral mevkisindeki 600 dönümlük araziye Tohumculuk Islah ve Genetik Araştırma Enstitüsü’nü mutlaka kuracağız. Bunun için çalışmalara başladık. Tohumculuk çok önemli. Piyasa İsrail’in elinde. Oysa bizim toprak, iklim, suyumuz var. Bilim insanlarımız, araştırmacılarımız var. Biz daha iyi olabiliriz. Enstitü Çal’a kurulduğunda Çal Meslek Yüksekokulu’nun bölüm ve öğrenci sayısı da artacak” dedi.

AKCAN İSTEDİ, BAĞ VERDİ
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Çal Ziraat Odası ile birlikte yürüttükleri sera projesinin henüz bir yıl dolmadan iyi sonuçlar verdiğini ve Çal domatesinin kısa sürede marka haline geldiğini söyledi.

denizli-pau-cal-3

Akcan, “Üniversitemizin enstitü kuracağı arazi 600 dönümlük bir alan. Biz bu arazinin 200 dönümünü seracılıkta kullanmak istiyoruz. Ayrıca, burada kuracağımız dev serada üniversitemizle birlikte Ar-Ge çalışmaları yapabiliriz. Çal, artık tarım kenti olmuştur ve modern tarıma bir an önce geçmeliyiz. Eğer Çal, eğitimde kale ise, devletimiz ve üniversitemiz gerekeni yapmalıdır. Biz, seracılıkta marka haline geldik. Yakın zamanda da ülkemizin en önemli ihracat merkezlerinden biri olacağız” diye konuştu.

Rektör Bağ ise, 200 dönümlük arazinin Çal Belediyesi’ne tahsis edilmesi için hızla protokol yapacaklarını belirterek, “Belediyemiz, kısa süre sonra 200 dönümlük alanda çalışmalarına başlayabilir. Seracılık çok önemli bir proje. Çal Belediyesi’nin kısıtlı olanaklarla hayata geçirdiği bu projeyi desteklemek zorundayız. Sera projesi Türkiye’ye örnek olmuştur” diye konuştu.

denizli-pau-cal-1

REKTÖR BAĞ BÖLGEDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Başkan Akcan, Rektör Bağ’a Çal pekmezi, serada yetiştirilen domates ve Çal üzümü hediye etti. Rektör Bağ, daha sonra Çal Kaymakamı Selami Korkutata, Başkan Fethi Akcan ile birlikte enstitünün kurulacağı arazide incelemelerde bulundu, ile Çal Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

ÇalSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Temmuz 2024 Salı 17 35Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 19 36Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 19 37Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 20 37Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20 37Sıcak